Nowy numer 18/2024 Archiwum

Raczej z tarczą

Wizyta premiera Tuska w USA i jego spotkanie z prezydentem Bushem w Białym Domu przybliżają nas do finału negocjacji w sprawie instalacji w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

W trakcie wizyty premiera Tuska pojawiły się informacje, że Amerykanie są skłonni przekazać nam nowoczesne wyrzutnie rakietowe typu „Patriot” i przeszkolić ich załogi, a prezydent Bush zadeklarował uczestnictwo w innych projektach na rzecz naszego bezpieczeństwa. To dobra informacja. W przeszłości niewiele mieliśmy korzyści z udziału w operacji w Iraku czy zakupu amerykańskich F 16. Przypomnę, że wówczas politycy obiecywali niebywałe korzyści dla naszej gospodarki.

Strefa okupacyjna w Iraku miała być punktem wyjścia dla wielkich inwestycji w tym kraju, a offset za samoloty miał rozruszać naszą gospodarkę. Nic z tego nie wyszło, co – jak sądzę – w znacznym stopniu obciąża polską stronę, która nie potrafiła skutecznie wyegzekwować amerykańskich zobowiązań. Nie ma trwałych sojuszy politycznych bez dobrych relacji gospodarczych.

Tymczasem zaangażowanie gospodarcze Stanów Zjednoczonych w nasz kraj jest mniej niż skromne. Nie potrafiliśmy skłonić do inwestycji również zamożnych Amerykanów polskiego pochodzenia. Żadna z kolejnych ekip rządowych nie zrobiła nic dla zbudowania trwałych podstaw gospodarczych i politycznych z największym i niewątpliwie życzliwym dla nas supermocarstwem.

Dlatego tak ważne jest, aby rozmowy o instalacji tarczy antyrakietowej zakończyły się powodzeniem. Zmienia to ocenę naszego kraju z punktu widzenia globalnych amerykańskich interesów. Mam nadzieję, że wizyta premiera Tuska przybliża nas do chwili, gdy razem z Czechami będziemy mogli zakończyć negocjacje i podpisać porozumienie pod największym strategicznym projektem pierwszej dekady XXI wieku.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego