Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Irański problem Busha

USA, Iran. Szesnaście amerykańskich agencji wywiadowczych ogłosiło wspólny raport, w którym stwierdziło, że Iran zawiesił prace nad programem atomowym już w 2003 roku.

Ta informacja to nóż w plecy słabnącego (politycznie) z każdym dniem prezydenta USA George’a W. Busha.
Komentując treść raportu, prezydent miał podobno stwierdzić, że najlepsza dyplomacja to taka, w której wszystkie opcje są możliwe. Kontekst tej wypowiedzi nie pozostawia wątpliwości. Wojna wcale nie jest wykluczona.

Trudno sobie wyobrazić, żeby USA same rozpoczęły wojnę z Teheranem. Jeszcze trudniej, że po publikacji raportu znajdą sojuszników. No, może z wyjątkiem Izraela, który uważa Iran za swojego śmiertelnego wroga. Zresztą nie bez powodu. Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad nieraz publicznie mówił, że Izrael powinien zniknąć z mapy Bliskiego Wschodu.

Raport nie przeczy temu, że Iran pracował nad bombą atomową w przeszłości. Mówi jednak, że ajatollahowie pod presją świata zdecydowali się program wstrzymać. Rozważają różne opcje, łącznie z powrotem do konstrukcji bomby. W tym kontekście zrezygnowanie z presji na Iran może być niebezpieczne, a słowa Busha nie całkiem pozbawione sensu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka