Nowy numer 15/2024 Archiwum

Uroczystość nad uroczystościami

ŚWIAT. Wielkanoc, największe święto wszystkich chrześcijan, w tym roku przypadła w tym samym czasie również dla prawosławnych.

„Święto świąt i uroczystość nad uroczystościami” – mówi się w teologii prawosławnej. W dniu Zmartwychwstania odprawiana jest w cerkwiach Liturgia św. Jana Chryzostoma. Nabożeństwa Niedzieli Wielkanocnej kończy wieczernia, odprawiana po południu.

Obchody wielkanocne rozpoczyna się w Cerkwi już w nocy, w Wielką Sobotę, nabożeństwem zwanym połunoszcznicą, odprawianą na środku świątyni przed płaszczanicą, czyli grobem Pańskim. W czasie nocnej modlitwy w cerkwi ikona z wizerunkiem ciała Chrystusa złożonego do grobu (płaszczanica) zostaje przeniesiona uroczyście ze środka świątyni – gdzie została wystawiona w Wielki Piątek – na ołtarz.
Właściwe nabożeństwo paschalne rozpoczyna się o północy utrenią (jutrznią paschalną) i procesją, w której wierni trzykrotnie obchodzą świątynię. Na jej zakończenie kapłan krzyżem otwiera drzwi cerkwi na znak, że bramy raju otwierają się przed ludźmi.

Wewnątrz świątyni rozpoczyna się wielka ektenia, a po niej chór śpiewa kanon paschalny „Zmartwychwstania dzień”, napisany przez św. Jana z Damaszku. Podczas śpiewu kapłan pozdrawia wiernych wielkanocnym pozdrowieniem: „Chrystus zmartwychwstał” („Christos woskries”), na które wierni odpowiadają „Zaprawdę zmartwychwstał” („Woistinu woskries”).

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy