Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Oczekiwana zmiana planów

Unijny Traktat Konstytucyjny i obrona życia – te tematy zdominowały obrady polskiego episkopatu 13 i 14 marca.

Obradujący w Warszawie biskupi zamierzali rozmawiać o Traktacie Konstytucyjnym. Gorąca dyskusja wokół zapisów w polskiej konstytucji, która powinna lepiej chronić życie poczęte, wymusiła jednak zmianę planów. Więcej uwagi księża biskupi poświęcili ochronie ludzkiego życia i prowadzącym do niej zmianom w konstytucji. W ogłoszonym po sesji plenarnej komunikacie podziękowali wszystkim, którzy z wielką konsekwencją modlą się i podejmują starania o skuteczną prawną ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

W zebraniu plenarnym polskiego episkopatu uczestniczyło kilkunastu biskupów z innych krajów. Polskich hierarchów interesowały ich opinie na temat stanu prac nad Traktatem Konstytucyjnym UE i zaangażowaniem poszczególnych episkopatów, które zabiegają o obecność chrześcijańskich wartości w życiu ich społeczeństw. W swoim oficjalnym stanowisku wytykają traktatowi europejskiemu brak odwołania do Boga i pominięcie roli chrześcijaństwa w kształtowaniu się kontynentu. Do polskich władz zaapelowali, by lobbowały na rzecz wpisania do traktatu odniesienia do Boga, bo „wyraża nie tylko stosunek europejskiej wspólnoty do religii, ale jest także przypomnieniem, że ani człowiekowi, ani demokratycznej większości, nie przysługuje absolutna władza nad jakimkolwiek innym człowiekiem”. „Niezbywalna rola chrześcijaństwa jest niezaprzeczalnym faktem historycznym i kulturowym, odnoszącym się także do współczesności. Traktat Konstytucyjny nie może tego nie uwzględniać” – czytamy w stanowisku KEP.

Dla dziennikarzy najbardziej interesujące stało się jednak coś innego. Na konferencji prasowej dociekali, czy to prawda, że Ojciec Święty podjął decyzję o zmianie nuncjusza apostolskiego w Polsce. I pytali o lustrację. Bo pojawiła się informacja o tym, że Kościół będzie badał także teczki biskupów pomocniczych. Episkopat chce, by Kościelna Komisja Historyczna do listopada 2007 r. zakończyła pracę. Czy przedtem uda się zamknąć skutecznie rozdział trudnej historii? Wydaje się to co najmniej wątpliwe. Nowe światło na temat teczek, a zwłaszcza na wyniki prac komisji, ma rzucić powołany podczas spotkania biskupów zespół ekspertów, który zbada wartość dowodową materiałów zgromadzonych w IPN, dotyczących biskupów. – Zadaniem zespołu ma być szersza ocena – prawna, etyczna i moralna – wyników prac Kościelnej Komisji Historycznej – wyjaśnia abp Sławoj Leszek Głódź. A kard. Józef Glemp dodaje: – Chodzi o to, by jak najwcześniej zakończyć ten bałagan.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy