Nowy numer 38/2022 Archiwum

DO ZOBACZENIA W SIECI

Za duży na bajki

FILM Ekranizacja powieści Agnieszki Dąbrowskiej to film, który z przyjemnością obejrzą dzieci i rodzice. Bohaterem jest fascynujący się grami komputerowymi 10-letni, obdarzony sporą tuszą Waldek. Mama nie pozwala mu na samodzielność, ale sytuacja zmienia się, kiedy trafia na jakiś czas do szpitala, a chłopcem opiekuje się trochę szalona ciotka. Sprawnie zrealizowany film z pozytywnym przesłaniem, który bawi i wzrusza, opowiada o ważnych sprawach dzieci i dorosłych bez nachalnego dydaktyzmu.

Asystentk

FILM Film Kitty Green dowodzi, że o sprawach najtrudniejszych można opowiadać w sposób wyważony, bez scen przemocy i bulwersujących widza obrazów. „Asystentka” nawiązuje do sprawy Weinsteina i innych, nie tylko hollywoodzkich potentatów, ale wszystko to obserwujemy z punktu widzenia przyjętej do pracy w studio młodej asystentki. Dziewczyna nieśmiało buntuje się, gdy zaczyna zdawać sobie sprawę z niemoralnych działań swojego szefa. Czy byłoby to możliwe, gdyby nie obojętność i brak reakcji środowiska, które przez lata doskonale wiedziało, co dzieje się za kulisami filmowej machiny produkcyjnej?

Ignacy Loyola

FILM Film opowiada o przełomowych momentach życia założyciela zakonu jezuitów. Sugestywnie przedstawia młodego Loyolę, kiedy po powrocie z wojny, wśród otaczającego go chaosu, próbuje wsłuchać się w głos Boga. Finał obrazuje jego problemy z inkwizycją, w tym kilkutygodniowe uwięzienie i sam proces. Żegnamy bohatera, który z zabijaki przemienił się w rycerza Chrystusa, w chwili, kiedy wyjeżdża na studia do Paryża. Szkoda, że produkcji brak szerszej historycznej perspektywy, którą poznajemy tylko dzięki narracji.

Edward Kabiesz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy