Nowy numer 43/2020 Archiwum

Komu przeszkadza krzyż?

WŁOCHY. Nie ma podstaw, aby uznać krzyż w szkole za naruszenie świeckiego charakteru państwa. Orzeczenie takie wydał naczelny sąd administracyjny we Włoszech po rozpatrzeniu skargi kobiety narodowości fińskiej, która domagała się usunięcia krzyża z klasy, do której chodzi jej syn.

Krucyfiks, zdaniem sądu, jest symbolem wyrażającym najszlachetniejsze wartości, takie jak tolerancja, wzajemny szacunek, prawa człowieka, które, choć biorą początek w religii, stanowią także podstawę świeckiego charakteru państwa.

Wcześniej obecnością krzyża w szkole nie chciał zająć się Trybunał Konstytucyjny, ponieważ sprawy tej nie regulowała ustawa, lecz zwykłe rozporządzenie władz oświatowych z lat 20. ubiegłego wieku, dotyczące ume- blowania szkoły. „W kościele krzyż jest symbolem religijnym, w szkole jest również symbolem powszechnie uznanych i podzielanych wartości obywatelskich, dlatego jego obecność nie może być przyczyną obrazy czyichkolwiek uczuć, a nawet ma on wartość wychowawczą” – napisali w swym orzeczeniu sędziowie sądu administracyjnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama