Nowy numer 18/2024 Archiwum

Armia urzędników rośnie

Administracja. Pod koniec tego roku w Polsce może być trzy razy więcej urzędników niż 20 lat temu. Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przybyło 26,3 tys. pracowników administracji publicznej.

W 2009 r. administracja zatrudniła 26 tys. osób. Jeżeli ich liczba będzie rosła w tym tempie jak dotychczas, pod koniec roku armia biurokratów przekroczy pół miliona.

Dlaczego administracja puchnie? – Nie wiemy – przyznaje Krzysztof Janik, wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Krajowego przy Wyższej Szkole Zarządzania Personelem w Warszawie. I dodaje: – Być może część gmin się rozrasta, ma nowe zadania i potrzebuje nowych urzędników.

Rząd chciał ograniczyć wzrost zatrudnienia, ale prezydent skierował ustawę do Trybunału. Na wieść o zbliżających się ograniczeniach w zatrudnieniu, administracja zaczęła… przyjmować ludzi. Po to, by było kogo zwalniać, i by po zwolnieniach liczba urzędników była taka jak jest teraz.

Zdaniem ekspertów, problem polega na tym, że w Polsce nie zostały wycenione usługi urzędnika. Może się np. okazać, że jakaś gmina więcej wydaje, zatrudniając specjalistów, niż zyskuje na ich pracy. Tego w naszych urzędach nikt nie liczy.

W rankingu „Doing Business” Bank Światowy uznał, że pod względem czasu potrzebnego do zarejestrowania działalności gospodarczej Polska zajmuje 113. miejsce, a pod względem trudności w uzyskaniu pozwolenia na budowę – miejsce 164.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy