Nowy numer 44/2020 Archiwum

Posiadanie narkotyków na własny użytek karalne

Prawo. Posiadanie nawet niewielkiej ilości substancji odurzających lub psychotropowych na własny użytek jest w Polsce zabronione – orzekł 27 stycznia Sąd Najwyższy w Warszawie.

Stanowisko sądu nie pozostawia wątpliwości, że posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Rozwiewa też dylematy, jakie mieli sędziowie przy orzecznictwie. Jedne sądy wskazywały bowiem, że w świetle obowiązującego prawa karalne jest posiadanie każdej, nawet najmniejszej ilości narkotyków, a inne stały na stanowisku, że skoro samo zażywanie narkotyków nie jest karalne, posiadanie ich w ilości na swój użytek nie wyczerpuje znamion przestępstwa. Wobec różnic w interpretacji pierwszy prezes Sądu Najwyższego złożył wniosek o wydanie jednoznacznej wykładni.

Polskie prawo za posiadanie środków odurzających, substancji psychotropowych przewiduje karę do trzech lat więzienia. Jeśli ilość środków lub substancji jest znaczna – od sześciu miesięcy do ośmiu lat. W wypadku mniejszej wagi sprawy sąd może ukarać grzywną, ograniczeniem wolności albo więzieniem do roku.

Według danych Biura Rzecznika Osób Uzależnionych, obowiązująca obecnie ustawa spowodowała, że liczba wykrytych przestępstw narkotykowych wzrosła kilkunastokrotnie. Za posiadanie narkotyków skazuje się w Polsce rocznie 9 tysięcy osób. W Sejmie znajduje się rządowy projekt nowelizacji ustawy antynarkotykowej, który przewiduje odstąpienie od karania za posiadanie niewielkich ilości narkotyków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama