Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pamięć o Lechu Kaczyńskim

Jachranka. Refleksji nad dorobkiem prezydentury Lecha Kaczyńskiego poświęcona była konferencja „Lech Kaczyński – pamięć i zobowiązanie”, zorganizowana w centrum pod Warszawą, w której udział wziął m.in. Jarosław Kaczyński oraz kilkaset osób, głównie przedstawicieli komitetów poparcia kandydatury prezesa PiS w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej.

Zapowiedziano utworzenie Federacji Stowarzyszeń, które łączy idea Lecha Kaczyńskiego. W kontekście tej konferencji wypada stwierdzić, że ocena myśli politycznej oraz drogi życiowej prof. Lecha Kaczyńskiego powinna być ważnym czynnikiem refleksji o III RP. Nie będzie to zadanie proste, gdyż prezydent Kaczyński nie zostawił spójnej doktryny politycznej.

Z pewnością szczególny tytuł do pamięci o prezydencie, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, ma jego brat Jarosław oraz PiS. Jednak do wielu sukcesów Lecha Kaczyńskiego przyczyniła się także praca polityków, którzy właśnie z PiS odeszli. To oni tworzyli krąg jego bliskich współpracowników oraz byli współautorami wielu jego pomysłów politycznych.

Do kultywowania pamięci o Lechu Kaczyńskim zobowiązany jest także obecny prezydent RP. To z jego inicjatywy powinna się odbyć konferencja o Lechu Kaczyńskim w rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.

Niestety, mam świadomość, że taka konferencja raczej się nie odbędzie, a gdyby nawet została zorganizowana, wielu nie przyjęłoby na nią zaproszenia. Pamięć o prezydencie Kaczyńskim raczej będzie nas dzielić, aniżeli łączyć, stając się elementem walki politycznej, a nie głębszej refleksji o tym, jakie znaczenia dla państwa polskiego miało jego życie i tragiczna śmierć.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy