Nowy numer 03/2020 Archiwum

Katolickie nie tylko z nazwy

USA. Czy katolickie szkoły mają katolicką tożsamość i czy ich działalność edukacyjna zgodna jest z nauczaniem Kościoła? Ocenią to komisje, które wizytują szkoły katolickie w dziewięciu stanach USA (Kalifornii, Oregonie, Waszyngtonie, Idaho, Montanie, Arizonie, Utah i Hawajach) oraz na wyspie Guam.

Kontrole są efektem wprowadzenia nowych przepisów regulujących przyznawanie akredytacji podstawo-wym i średnim szkołom katolickim. Prace nad regulacjami rozpoczęły się w 2008 roku, kiedy pojawiły się wątpliwości co do tożsamości niektórych szkół, będących katolickimi już tylko z nazwy.

Szkoły muszą przedstawić dowody potwierdzające, że ich działalność oświatowa odbywa się w zgodzie z nauczaniem Kościoła. Muszą też wykazać, że używają symboli religijnych, pozwalają na sprawowanie sakramentów, zachowują tradycje religijne oraz że nauczyciele włączają przesłanie Ewangelii w nauczanie.

Komisje spotykają się też z rodzicami, nauczycielami, uczniami i administratorami szkół. William Carriere, odpowiedzialny w przeszłości za oświatę katolicką w diecezji Orange w Kalifornii, zwrócił uwagę na to, że szkoły katolickie nie mają sensu istnienia, jeśli nie przekazują wiary i wartości chrześcijańskich, a tak niestety coraz częściej się zdarza nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama