Nowy numer 15/2024 Archiwum

Rośliny tańczą w Mediolanie

– Polska ekspozycja na 23. Triennale Sztuk Dekoracyjnych i Architektury w Mediolanie po raz pierwszy na świecie potwierdza naukowo, że rośliny komunikują się z nami – podkreśla jej współtwórca prof. Hazem Kalaji, fizjolog roślin.

Profesor Kalaji od ponad 40 lat zajmuje się procesem fotosyntezy i jest pracownikiem Wydziału Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z inspiracji jego badaniami zrodził się pomysł wystawy w naszym pawilonie, noszącej intrygujący tytuł „Greenhouse Silent Disco” – „Cicha dyskoteka w szklarni”. Instalacja powstała we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu i Instytutem Adama Mickiewicza w ramach trwającego Roku Romantyzmu Polskiego. – Chcemy pokazać, jak na różne sposoby idee romantyczne rezonują w umysłach i wyobraźni współczesnych polskich artystów – komentowała przedsięwzięcie dyrektor IAM Barbara Schabowska, uświadamiając, jak szerokie i twórcze może być odniesienie do nich.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych