Nowy numer 18/2024 Archiwum

Podróż Benedykta XVI do Afryki

Autorski przegląd A.D. 2009 W Kościele Afryka. Pierwsza podróż Benedykta XVI do Afryki, gdzie od 17 do 23 marca odwiedził Kamerun i Angolę, stała się głośna na całym świecie nie z powodu papieskiego przesłania nadziei dla tego kontynentu, lecz słów papieża wypowiedzianych w drodze na Czarny Ląd o nieprzydatności prezerwatyw w walce z AIDS.

Gdyby światowe media relacjonujące przebieg tej podróży skupiły się na tym, co mówił papież do Afrykanów o głodzie, korupcji, handlu ludźmi czy AIDS oraz sposobach walki z tymi problemami, może zrozumieliby, dlaczego Benedykt XVI ma rację, twierdząc, że dystrybucja prezerwatyw nie rozwiąże problemów związanych z epidemią AIDS w Afryce, lecz je pomnoży.

Te stwierdzenie wywołało taką wściekłość laickiej lewicy i producentów środków antykoncepcyjnych na Zachodzie, że doprowadzili do otwartej krytyki papieża przez parlamenty i rządy niektórych krajów, np. Belgii. Tymczasem osoby znające realia Afryki wskazują, że papież ma rację. Po 20 latach zasypywania Afryki przez kraje zachodnie prezerwatywami, skala epidemii AIDS wcale się nie zmniejsza, nadal około 22 miliony mieszkańców Czarnego Lądu jest zarażonych HIV.

Jednym z nielicznych krajów afrykańskich, w których procent zakażenia AIDS spadł w ostatnich 15 latach, jest Uganda (z 16 do 5 procent), jednak nie z powodu stosowania prezerwatyw, lecz programu propagującego abstynencję seksualną, wstrzemięźliwość i dopiero na trzecim miejscu stosowanie prezerwatyw. Dwa pierwsze elementy programu są wprost zaczerpnięte z nauczania Kościoła.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy