Nowy numer 13/2024 Archiwum

Całkowity zakaz in vitro w Sejmie

Warszawa. Batalia o wprowadzenie w Polsce całkowitego zakazu in vitro trwa. Mimo że we wrześniu Sejm odrzucił obywatelski projekt komitetu „Contra in vitro”, wprowadzający zakaz sztucznego zapłodnienia, ponownie złożyła go u marszałka Sejmu grupa parlamentarzystów, tym razem jako inicjatywę poselską.

Projekt złożył w Sejmie 23 października poseł Jan Filip Libicki z koła Polska Plus, i to on będzie go reprezentował w czasie prac sejmowych. Pod regulacją podpisało się 19 posłów, głównie z koła Polska Plus, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Jest to ten sam projekt, który poparło 160 tys. osób, nic w nim nie zmieniliśmy, przewiduje on całkowity zakaz metody in vitro – mówi nam wiceprzewodniczący komitetu „Contra in vitro” mec. Ludwik Skurzak.

Podkreśla, że spośród pięciu projektów dotyczących sztucznego zapłodnienia, które są złożone w Sejmie, tylko ich nie został odesłany do poprawek z powodu niezgodności z prawem Unii Europejskiej.
W czasie wrześniowej debaty sejmowej projekt nie zyskał akceptacji większości posłów: za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu było 244, głównie PO i Lewicy, za tym, aby projekt trafił do sejmowej komisji, głosowało 162, głównie z PiS oraz PSL.

Mec. Skurzak ma nadzieję, że tym razem posłowie dadzą projektowi szansę i chociaż skierują go do prac w sejmowej komisji. – Projekt, który zyskał tak wielkie poparcie, zasługuje na dyskusję. Można zastanawiać się nad konkretnymi rozwiązaniami, np. wielkością kar za zabicie ludzkiego embrionu, ale od zasady, że in vitro powinno być zakazane, nie odstąpimy – podkreśla.

Posłowie popierający takie rozwiązania nie przejmują się porażką projektu w pierwszym podejściu: – Zawsze stałem za życiem, dlatego popieram projekt zakazujący in vitro. Odrzucanie inicjatyw obywatelskich w pierwszym czytaniu to zaprzeczenie demokracji. Będziemy domagać się, aby ten projekt był procedowany dalej, ponieważ jest istotnym elementem debaty w sprawie in vitro – podkreśla w rozmowie z „Gościem” poseł Jerzy Polaczek z Koła Plus.

Projekt inicjatywy „Contra in vitro” przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności za doprowadzenie do powstania embrionu metodą in vitro, natomiast za eksperymenty na embrionach powstałych w ten sposób groziłaby kara od 5 do 25 lat więzienia. Zakazany ma być również handel embrionami pod karą do trzech lat pozbawienia wolności. Za wprowadzeniem całkowitego zakazu sztucznego zapłodnienia w liście otwartym opowiadają się także lekarze ze Śląskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Posłowie podpisani pod projektem:
1. Jan Filip Libicki, Polska Plus
2. Mirosław Pawlak, PSL
3. Jerzy Rębek, PiS
4. Edward Wojtas, PSL
5. Franciszek J. Stefaniuk, PSL
6. Krzysztof Borkowski, PSL
7. Wojciech Mojzesowicz, niezrzeszony
8. Lucjan Karasiewicz, Polska Plus
9. Andrzej Walkowiak, Polska Plus
10. Jerzy Polaczek, Polska Plus
11. Jarosław Sellin, Polska Plus
12. Kazimierz M. Ujazdowski, Polska Plus
13. Longin Komołowski, niezrzeszony
14. Piotr Krzywicki, Polska Plus
15. Ewa Malik, PiS
16. Anna Sobecka, PiS
17. Leszek Deptuła, PSL
18. Jacek Tomczak, Polska Plus
19. Gabriela Masłowska, PiS

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy