Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kończy się stuletni spór

Szwajcaria. Szefowie dyplomacji Turcji i Armenii podpisali w Szwajcarii porozumienie, które po blisko stu latach konfliktów normalizuje stosunki między oboma krajami. Umowa przewiduje otwarcie granicy oraz nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Ankarą i Erewanem.

W sprawie oceny wymordowania ok. miliona Ormian w 1915 r. w Imperium Osmańskim oba kraje postanowiły powołać komisję niezależnych historyków, która ma dokonać oceny tamtych wydarzeń. Ormianie, a także wiele krajów świata oceniają rzeź Ormian z 1915 r. jako ludobójstwo. Strona turecka mówi jedynie o ofiarach przymusowych deportacji.

Porozumienie jest kontestowane w obu krajach. Jego przeciwnicy w Armenii twierdzą, że stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa karabaskich Ormian i może podważyć filary tożsamości państwowej i narodowej. Niechętnie nastawione wobec pojednania z Armenią są także nacjonalistyczne środowiska w Turcji. Traktują zbliżenie z Armenią jako zdradę interesów sojuszniczego Azerbejdżanu.

Nie wiadomo jakie będą dalsze losy Górnego Karabachu (ormiańska nazwa Arcach), enklawy zamieszkałej przez Ormian, która w 1991 r. ogłosiła secesję i oderwała się od Azerbejdżanu. Do 1994 r. wokół Karabachu trwały krwawe walki, z których zwycięsko wyszła, wspomagana przez Rosję, strona ormiańska. Powstało faktycznie suwerenne państwo, które nie jest jednak uznawane przez nikogo na świecie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy