Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ikona dla Ostaszkowa

Warszawa. Na zaproszenie Konferencji Episkopatu Polski przyjedzie do Polski grupa duchownych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Wiadomo, że jednym z tematów rozmów będzie sprawa uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej. Rosjanie odwiedzą Częstochowę, Gniezno i sanktuarium prawosławne ma górze Grabarka na Podlasiu. Na Jasnej Górze paulini przekażą rosyjskiej delegacji kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który czczony jest także w rosyjskim prawosławiu.

Ikona zostanie umieszczona w kompleksie klasztornym nieopodal Ostaszkowa, gdzie od jesieni 1939 r. przebywali polscy jeńcy wojenni, którzy wiosną 1940 r. zostali rozstrzelani. Z inicjatywy rosyjskiej Cerkwi ma tam powstać kaplica upamiętniająca ofiarę polskich żołnierzy. W niej zostanie umieszczona ikona z Jasnej Góry.

Wizyta jest m.in. wynikiem zabiegów, jakie od roku czyni w sprawie włączenia obu Kościołów w proces pojednania między Polakami i Rosjanami prof. Adam Rotfeld, współprzewodniczący polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych. Wiosną br. rozmawiał na ten temat w Patriarchacie Moskiewskim z abp. Hilarionem. W maju polscy i rosyjscy członkowie grupy zostali przyjęci w Krakowie przez kard. Stanisława Dziwisza, który zachęcał ich do kontynuowania dialogu oraz podkreślał, że Jan Paweł II bardzo chciał, aby doszło do pojednania polsko-rosyjskiego.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy