Nowy numer 39/2023 Archiwum

Koalicja "SMS bez VAT"

Warszawa. Caritas Polska przystąpiła do koalicji organizacji pozarządowych, które sprzeciwiają się pobieraniu podatku od SMS-ów, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne.

Do koalicji „SMS bez VAT” przystąpiło już kilkanaście organizacji charytatywnych, m.in. Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”, Fundacja Świętego Mikołaja, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Polska Akcja Humanitarna. W liście otwartym, podpisanym przez ponad 6 tys. osób, organizacje wskazują, że coraz więcej osób przekazuje darowizny w ten sposób.

W 2002 roku z metody tej korzystało 4 proc., a w 2007 – 26,3 proc. darczyńców. Wszystkie SMS-y obciążone są 22-procentową stawką podatku VAT. Tylko w 2008 r. na rzecz organizacji charytatywnych tworzących Koalicję „SMS bez VAT” Polacy przekazali prawie 22,5 mln zł.

Z tej kwoty fiskus zabrał ponad 4 mln. „To że budżet państwa zarabia na odruchu ludzkiej solidarności, budzi moralny sprzeciw” – argumentują organizacje. Szczegółowe informacje na stronie www.smsbezvat.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast