Nowy numer 18/2024 Archiwum

Zamiast plastiku

Każda okazja jest dobra, aby ograniczyć zużycie plastiku. Dobre zmiany możemy wprowadzać już podczas wakacyjnego grilla czy ogniska.

W maju 2018 r. Komisja Europejska zaproponowała zmiany w ogólnoeuropejskich przepisach dotyczących jednorazowych opakowań z plastiku. Niepokojące statystyki wykazywały wtedy obecność mikrocząsteczek plastiku w organizmach żywych żyjących w morzach i oceanach. Jednak kilka lat później okazało się że mikroplastik jest obecny niemal wszędzie: w powietrzu, jedzeniu, w organizmach żywych (także ludzkich). Ostatnie badania naukowców z University of Canterbury pokazują, że jego obecność zanotowano nawet w tak odległym od cywilizacji miejscu jak Antarktyda. W próbkach pobranych w 19 miejscach w okolicy Wyspy Rossa (m.in. ze świeżego śniegu Lodowca Szelfowego Rossa), z lodu na oceanie czy dróg wokół stacji badawczych stwierdzono obecność plastiku. Badania opublikowane w „The Cryosphere” mogą wskazywać na to, że w naszej cywilizacji mikroplastik jest wszechobecny. Na Antarktydzie wykryto aż 13 rodzajów tworzyw, najwięcej cząsteczek PET pochodzących z jednorazowych butelek i z ubrań. Mikroplastik unoszący się w powietrzu może pokonywać tysiące kilometrów. W związku z tym znalezienie na Ziemi obszarów wolnych od plastiku powoli staje się niemożliwe.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek