Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zmarł Błoński

Kraków. 10 lutego zmarł Jan Błoński (na zdjęciu), jeden z najwybitniejszych polskich krytyków literackich XX wieku, historyk literatury, eseista i tłumacz.

Na początku swej krytycznoliterackiej drogi zajmował się poezją. W środowisku literackim silniejszy odzew wywołał jednak tom „Zmiana warty” z 1961 roku, w którym na przykładzie prozy Błoński opisał przełom związany z polskim Październikiem.

Później zasłynął jako interpretator dzieł klasyków XX wieku: Prousta, Becketta, Witkacego, Gombrowicza, Miłosza czy Mrożka. Wreszcie w 1987 roku dał się poznać jako autor kontrowersyjnego eseju „Biedni Polacy patrzą na getto”. Esej ów zainicjował dyskusję nad problemem polskiej odpowiedzialności moralnej w obliczu Holocaustu.

Jan Błoński był literaturoznawcą o rozległych zainteresowaniach. Kluczem do jego warsztatu jest tytuł jednego z esejów – „Romans z tekstem”. „Tekst nie czytany, nie kochany (lub nie drażniący!) przestaje się mienić znaczeniami. Traci smak, blask, głębię, przestaje opalizować i wieloznaczyć” – pisał Błoński. „Czyżby więc badacz nie powinien wstydzić się swoich łez? Powiedzmy raczej, że powinien obcierać je ukradkiem… Człowiek we łzach widzi źle, ale człowiek bez serca nie widzi nic”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy