Nowy numer 3/2021 Archiwum

Trzeba osądzić

Proces przywódców WRON ma wielkie znaczenie moralne i polityczne. Po raz pierwszy przed niezawisłym sądem państwa polskiego stają przywódcy, którzy bezprawnymi działaniami wydali wojnę społeczeństwu.

Gen. Jaruzelski wprowadził stan wojenny w interesie sowieckich mocodawców. Inaczej niż dzisiaj, w tamtym czasie podkreślał, że chodzi mu o obronę systemu komunistycznego i braterskiego sojuszu z ZSRR. W stanie wojennym zginęło ok. 100 osób.

Dziesiątki tysięcy Polaków osadzono w więzieniach, jeszcze więcej wyrzucono z pracy. Bardzo wielu stan wojenny zrujnował karierę zawodową, a nieraz i życie osobiste. Blisko milion ludzi wyemigrowało. Straty gospodarcze spowodowane wprowadzeniem stanu wojennego doprowadziły do ostrego kryzysu, którego komunistyczne władze nigdy nie opanowały.

Żaden polski przywódca nie skierował przeciwko rodakom sił tak potężnych jak gen. Jaruzelski. Nie chodzi o karę dla niego. Sprawcy stanu wojennego powinni zostać osądzeni, aby jasno zostało powiedziane, co wówczas było czynem patriotycznym, a co wystąpieniem przeciwko Ojczyźnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama