Nowy numer 15/2024 Archiwum

106 lat temu urodziła się starsza siostra Karola Wojtyły

106 lat temu, 7 lipca 1916 r. w Białej (obecnie część Bielska-Białej - PAP) przyszła na świat Olga Maria Wojtyła, starsza siostra Jana Pawła II. Zmarła zaledwie 16 godzin po urodzeniu - przypomniało w czwartek wadowickie muzeum papieskie.

"Starszy brat przyszłego papieża - Edmund, miał wówczas niespełna 10 lat. Karol Józef Wojtyła urodził się cztery lata później, 18 maja 1920 r." - podało Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

Placówka przypomniała, że papież Jan Paweł II przez całe życie pielęgnował w sercu pamięć o najbliższych. Wspomniał o nich podczas wizyty w rodzinnym mieście 7 czerwca 1979 r. "Modlitwa moja zwraca się ku wielu zmarłym, poczynając od moich rodziców, a także brata starszego i siostry, której nie znałem, ponieważ zmarła przed moim narodzeniem. Ich pamięć łączy się dla mnie również z tym miastem" - mówił wówczas.

Papież o siostrze wspomniał również w swoim "Testamencie". "W miarę jak zbliża się kres mego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem)" - napisał.

Brat Karola Wojtyły - Edmund, urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Większość młodych lat spędził w Wadowicach, gdzie Wojtyłowie zamieszkali po I wojnie. W latach 1924-1930 studiował na wydziale lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po kilkumiesięcznej praktyce w Klinice Dziecięcej w Krakowie 1 kwietnia 1931 r. podjął pracę w szpitalu miejskim w Bielsku, jako zastępca ordynatora. Jesienią 1932 r. aktywnie walczył z epidemią szkarlatyny. 30 listopada czuwał przy przywiezionej do szpitala w stanie śpiączki młodej dziewczynie. Walcząc o jej życie zaraził się septyczną płonicą. Zmarł 4 grudnia 1932 r.

Wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy