Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pierwszy szczyt pielgrzymkowy

Częstochowa. 138 pieszych pielgrzymek przybyło na Jasną Górę od 2 maja do 14 sierpnia.

Jak wynika ze statystyk Biura Prasowego Jasnej Góry, wędrowały w nich 101 803 osoby – to o ponad 3 tys. więcej niż przed rokiem. Najliczniejsza w tym roku była 28. Pielgrzymka Krakowska, w której wzięło udział 8100 pątników. Ponad 7 tys. uczestników zgromadziły też 297. Pielgrzymka Warszawska i 30. Pielgrzymka Radomska. Najdłuższe trasy mieli do pokonania pątnicy z Helu (640 km w 19 dni), Łukęcina w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (624 km w 20 dni) i Świnoujścia (611 km w 19 dni). Było też 36 pielgrzymek rowerowych, 9 biegowych, a nawet jedna konna.

Przed samą uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, od 1 do 15 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 53 piesze pielgrzymki, a w nich 85 276 pątników. W pięciu pielgrzymkach z samej tylko Warszawy uczestniczyło 15 366 osób. Niemal wszystkim tegorocznym pielgrzymkom towarzyszyło hasło roku duszpasterskiego w Polsce: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Do tego tematu nawiązywały pielgrzymkowe rozważania, konferencje i kazania. Pątnicy modlili się też o pokój na świecie, zwłaszcza w Gruzji, w intencji Ojczyzny i lokalnych wspólnot. Młodzież dziękowała za spotkanie w Sydney.

Przewodnicy poszczególnych grup podkreślają, że z roku na rok pielgrzymowanie staje się coraz większym duchowym przeżyciem. Niektórzy pątnicy praktykują dodatkowe posty lub postanawiają iść przez godzinę dziennie w ciszy. – Wielu chce wydobyć się z hałasu, spojrzeć na swoje życie spokojnie, z dystansu – wyjaśnia o. Adam Sulikowski, dyrektor pieszej pielgrzymki dominikańskiej, w której od kilku lat tworzone są specjalne grupy ciszy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy