Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kryteria są jasne

Katecheci na lekcjach religii oceniają wiedzę i umiejętności, a nie praktyki religijne – mówi o ocenach szkolnych z religii abp Kazimierz Nycz.

Ks. Artur Stopka: Niektóre media świeckie twierdzą, że Kościół katolicki w Polsce szykuje nowe kryteria oceniania na katechezie. Czy z ocenianiem uczniów uczęszczających na lekcje religii jest jakiś problem?
Abp Kazimierz Nycz: – Problem jest tylko taki, że trzeba zaadaptować kryteria oceniania w szkole do specyfiki przedmiotu, jakim jest katecheza. Ale to już zostało dawno dokonane. A prace Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu służą jeszcze wyraźniejszemu ich sprecyzowaniu i przypomnieniu.

Czy pełne zobiektywizowanie oceny na takim przedmiocie jak katecheza jest w ogóle możliwe?
– Oczywiście, że jest możliwe. W katechezie, jako przedmiocie, są cztery podstawowe wymiary: nauczanie, wychowanie, wtajemniczenie w sakramenty i modlitwę oraz włączanie we wspólnotę Kościoła. Zwłaszcza ten pierwszy element, czyli wiedza, jest „mierzalny”. Z pewnością można oceniać zarówno wiedzę, jak i umiejętność korzystania z niej.

Kto, zdaniem Księdza Arcybiskupa, powinien pilnować, żeby katecheci trzymali się tych kryteriów?
– Każdy katecheta musi tego przestrzegać. Nikt nie upilnuje tego z zewnątrz. Katecheta przedstawia kryteria dyrekcji szkoły i rodzicom, informuje, czego będzie wymagał i co będzie oceniał. Zawsze przy założeniu, że nie będzie oceniał praktyk religijnych.

A co zrobić, jeśli jakiś katecheta jednak ocenia praktyki religijne?
– Wtedy trzeba zwrócić się do proboszcza i do wydziału katechetycznego odpowiedniej kurii. Opublikowanie ujednoliconych zasad oceny sprawi, że będzie jasny punkt odniesienia w takich sytuacjach.

Czy pełne zobiektywizowanie oceny z katechezy nie przemieni jej w religioznawstwo?
– Nie. Byłoby takie zagrożenie, gdyby katecheta chciał wszystko oceniać. W katechezie stosujemy zasady oceniania obowiązujące w całym szkolnictwie. Cała rzecz polega na tym, aby umiejętnie wyważyć ocenia-nie wiedzy i umiejętności. Można i trzeba oceniać, czy dziecko umie uczestniczyć we Mszy św., czy zna jej części, modlitwy itp. Nigdy jednak nie wolno oceniać tego, czy uczeń się modli i czy regularnie chodzi na Mszę św .

Arcybiskup Kazimierz Nycz jest metropolitą warszawskim i przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy