Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie jesteśmy sami

Pola Wilanowskie. Kilka tysięcy warszawiaków wzięło udział w I Dniu Dziękczynienia, ogólnopolskiej inicjatywie abp. Kazimierza Nycza, która ma upowszechnić wśród Polaków postawę wdzięczności.

Na Pola Wilanowskie, miejsce budowy Centrum Opatrzności Bożej, przyszły 1 czerwca osoby starsze i rodziny z dziećmi. Wśród nich także kilkudziesięcioosobowa pielgrzymka piesza z pl. Piłsudskiego, gdzie dzień wcześniej odbyło się czuwanie modlitewne.

Podczas Mszy św. abp Kazimierz Nycz odczytał Akt Dziękczynienia. Taki sam czytany był w kościołach całej Polski. „Boże w Trójcy jedyny, pełen majestatu i miłosierdzia, Opatrzności nasza, wielbimy Ciebie i dziękujemy za wszystkie znaki Twojej troski o nas i o naszą Ojczyznę – Polskę” – modlił się celebrans, a wierni kilkakrotnie odpowiadali „Dziękujemy Ci, Boże, Opatrzności nasza!”. W homilii metropolita warszawski mówił o postawie wdzięczności i „świadomości, że nie jestem sam, że są obok mnie inni ludzie, którym wiele zawdzięczam, gdyż wcale nie jestem samowystarczalny”. – Bo wdzięczność i słowo „dziękuję” buduje jedność między ludźmi, buduje wspólnotę rodziny i wszelkich ludzkich społeczności. Wdzięczność zbliża ludzkie serca – przekonywał abp Nycz.

Mimo podniosłej atmosfery, śpiewanej „Roty” i przesłania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odczytanego przez ks. Romana Indrzejczyka, Święto Dziękczynienia miało w sobie także wiele zwyczajnej radości, głównie za sprawą pikniku rodzinnego, który odbył się tuż po Eucharystii. Na dzieci czekało kilkanaście atrakcji: dmuchane zamki, gigantyczne „piłkarzyki”, w których rolę pionków odgrywały same dzieci, ściana wspinaczkowa i baseny wypełnione piłeczkami.

Przed budowaną świątynią zagrały natomiast zespoły chrześcijańskie, wśród nich Arka Noego i 2TM 2,3. Abp Nycz przechadzał się wśród publiczności, która stała na placu przyświątynnym do 21.37, godziny śmierci Jana Pawła II. Chętni mogli zwiedzać świątynię, w tym panteon wielkich Polaków, wśród których jako pierwsi pochowani zostali w obrębie świątyni ks. Twardowski i prał. Peszkowski. – Sceptycy mówili: „przyjdzie 200 osób”. A was jest kilka tysięcy, mimo że Pola Wilanowskie są dość odległe od centrum miasta. – mówił abp Nycz podziwiając rodziny, które przyszły mimo 30-stopniowego upału.

Ogólnopolska zbiórka, przeprowadzona na tacę w pierwszy Dzień Dziękczynienia, może przynieść budowanemu od 1999 r. Centrum Opatrzności Bożej nawet kilkanaście milionów złotych. Do ukończenia stanu surowego kompleksu potrzeba jednak ok. 70 mln. Następny Dzień Dziękczynienia odbędzie się 7 czerwca 2009 r. i będzie nawiązywał do 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy