Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Muzułmanie przeciwko terroryzmowi

Islam. Instytut Gallupa z Nowego Jorku przeprowadził największe w historii badania socjologiczne w świecie islamu.

Przez 6 lat, w 35 krajach muzułmańskich przepytano 50 tys. osób. Autorzy raportu, prof. John L. Esposito i Dalia Mogahed, przedstawili m.in. takie wnioski:
– zdecydowana większość muzułmanów odrzuca ataki na cywilów, uważając je za moralnie nieusprawiedliwione;
– zdecydowana mniejszość muzułmanów toleruje terroryzm;
– osoby tolerujące terroryzm nie są bardziej religijne niż reszta badanej populacji;
– muzułmanie podziwiają Zachód za osiągnięcia w dziedzinie technologii i demokracji, a krytykują za „zgniliznę moralną i upadek tradycyjnych wartości”.

Według autorów, wyniki badań pokazują, że konflikt między Zachodem i światem islamu nie jest nieunikniony. A jeśli jest jakieś zarzewie konfliktu (tego nie negują), to bardziej dotyczy sfery politycznej, a nie rozgrywa się na poziomie wartości fundamentalnych.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny