Nowy numer 48/2023 Archiwum

Bez wątpienia

Wątpliwości są naturalne – nie ma wątpliwości dominikanin o. Tomasz Nowak.

Marcin Jakimowicz: Wie Ojciec, w którym momencie Jezus nabrał pewności, że w gronie apostołów byli Polacy?

Tomasz Nowak: Ha, ha! Uwielbiam takie pytania. Sam jestem ciekawy…

Dopuszczał taką myśl, widząc, że gdy ich nie przyjęto, odpowiedzieli krótko: „Spuśćmy ogień z nieba”, ale pewności nabrał, gdy w ostatniej mowie zwrócił się do nich: „Idźcie na cały świat”, a „niektórzy jednak wątpili”.

A jednak posłał tych, „którzy wątpili”! To dzięki nim jesteśmy. Nawet wątpiący Polacy mogą głosić Ewangelię! (śmiech) Jeżeli Tomasz z Akwinu zaznacza, że ważna jest wiara szukająca rozumienia, to oznacza, że w tych poszukiwaniach jest przestrzeń na wątpienie, stawianie pytań i szukanie odpowiedzi. Nie zwalniają nas one z szukania z całych sił prawdy, nawet takiej, która jest dla nas niewygodna.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza