Nowy numer 17/2024 Archiwum

A na Wschodzie Boże Narodzenie

Podlasie. Zgodnie z kalendarzem juliańskim, trzynaście dni po katolikach Boże Narodzenie świętowali wyznawcy prawosławia z północno-wschodniej Polski oraz wierni Kościoła greckokatolickiego.

Do świąt przygotowywali się przez 40-dniowy post, zwany Filipowym, zakończony wigilią. Potem świętowano trzy dni, aby podkreślić udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. Pierwszego dnia wspomina się narodzenie Jezusa w Betlejem. Drugiego czci się Najświętszą Maryję Pannę, która narodzinami Dzieciątka połączyła Niebo z Ziemią. Trzeciego dnia wspomina się pierwszego męczennika, św. Szczepana, który oddał życie za Chrystusa narodzonego w Betlejem i zmartwychwstałego.

W cerkwiach nie ustawia się żłóbka. Wierni adorują wystawioną na środek świątyni Ikonę Bożego Narodzenia. Po nocnych nabożeństwach wierni spotykają się w rodzinnym gronie.

W województwie podlaskim z powodu świąt prawosławnych zamknięto 20 szkół. Część uczniów będzie musiała odpracować te dni, natomiast prawosławni uczniowie szkół, w których w czasie świąt odbywały się zajęcia – na wniosek rodziców – mogą nie przychodzić do szkoły i będą mieli te dni usprawiedliwione. Podlaskie Kuratorium chciałoby prawnie uregulować tę kwestię, dlatego wystąpiło do Ministerstwa Edukacji z propozycją przesunięcia ferii zimowych i połączenia ich z okresem świątecznym. Przerwa w zajęciach rozpoczynałaby się 23 grudnia i trwałaby do 14 stycznia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy