Nowy numer 27/2022 Archiwum

Jak zorganizować pogrzeb w Krakowie?

Istnieją różne rodzaje pogrzebów i kremacji...

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest skontaktowanie się z zakładem pogrzebowym. Możesz go znaleźć w pobliżu, korzystając z naszej mapy. Istnieją różne rodzaje pogrzebów i kremacji, ale najpopularniejsze z nich to:

Pogrzeb tradycyjny - jeśli ktoś umiera w domu i chcesz go przetransportować do domu pogrzebowego, lub chcesz go przetransportować z jednego miejsca (szpitala) do drugiego (domu pogrzebowego), lub jeśli nie jest nigdzie zarejestrowany i potrzebujesz pomocy w jego transporcie, przechowywaniu i balsamowaniu zwłok.

Kremacja - gdy nie ma nikogo z rodziny, kto chciałby zaopiekować się ciałem osoby zmarłej lub gdy mamy wątpliwości co do tożsamości osoby, którą uznano za zmarłą (np. znaleziono ją bez dokumentów tożsamości).

Pogrzeby w Polsce organizowane są przez zakłady pogrzebowe, które świadczą usługi takie jak: transport zwłok i urn, balsamowanie, kremacja lub pochówek oraz przygotowanie dokumentów do uzyskania aktu zgonu (metryki). W przypadku, gdy nie ma członka rodziny, który chciałby zaopiekować się ciałem osoby zmarłej po jej śmierci, osoba zmarła zostanie przewieziona ze szpitala lub z innego miejsca, w którym stwierdzono zgon oraz

W Krakowie istnieje wiele możliwości zorganizowania pogrzebu. Są tu domy pogrzebowe, krematoria, cmentarze i parki pamięci. Każdy z nich oferuje swoje usługi na swój sposób i za różną cenę, dlatego warto wybrać ten, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i budżetowi.

 Aby zorganizować pogrzeb w Krakowie, należy najpierw zdecydować, jakiego rodzaju ceremonii pogrzebowej lub kremacji zwłok oczekujemy:

Dom pogrzebowy - jest to miejsce, w którym mogą spocząć osoby, które nie mają krewnych. Jeśli dana osoba nie ma bliskich krewnych lub przyjaciół, którzy mogliby ją pochować, zostanie ona pochowana w grobie zbiorowym na cmentarzu. W takich przypadkach Towarzystwo Opieki Pogrzebowej udziela pomocy, organizując pogrzeby z pochówkiem na cmentarzu publicznym. Towarzystwo organizuje również pogrzeby bez pochówku na cmentarzach publicznych, a osoby zmarłe są chowane w indywidualnej kwaterze na cmentarzu.

Krematorium - jest to miejsce, gdzie po śmierci następuje kremacja zwłok; prochy są z nich zbierane i umieszczane w urnach lub przechowywane w domu przez krewnych jako pamiątka. Zazwyczaj osoby, które chcą skremować swoich bliskich, wcześniej umawiają się z instytucją taką jak np. zakład pogrzebowy (polecamy Epitafium Kraków)

Usługa pogrzebowa to ostatni etap pochówku, kremacji lub innego sposobu pozbycia się zwłok ludzkich zgodnie z przepisami prawa.

Dom pogrzebowy to miejsce, w którym zmarli są przygotowywani do pogrzebu. Jest to również miejsce, w którym można uzyskać informacje na temat pogrzebu i pochówku lub kremacji zmarłego.

Domy pogrzebowe w Krakowie oferują różne usługi:

  • organizowanie pogrzebu,
  • kremacja zwłok,
  • organizacja stypy,
  • prowadzenie ceremonii religijnych,
  • ułatwienie rejestracji zgonu w placówce służby zdrowia.

Pogrzeb to ważna ceremonia, podczas której osoba zmarła zostaje pochowana. Pogrzeb odbywa się po skremowaniu lub pochowaniu ciała. Ceremonia może odbyć się w domu lub w domu pogrzebowym.

Pierwszym krokiem do zorganizowania pogrzebu w domu jest skontaktowanie się z przedsiębiorcą pogrzebowym, który przyjedzie do domu i przeprowadzi negocjacje dotyczące kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na wszystkie cele, od kwiatów po trumny. Istnieją również firmy, które oferują usługi pogrzebowe online, dzięki czemu można wybrać to, co się chce przez Internet, ale ta opcja nie jest dostępna w Polsce.

Kremacja zwłok

Po wybraniu rodzaju trumny nadchodzi czas na samą usługę pogrzebową. Nabożeństwo odbywa się zazwyczaj około dwóch dni po śmierci, choć nie ma ścisłych zasad w tym względzie - może być wcześniej lub później, w zależności od życzeń Twoich i członków rodziny zmarłej osoby.

W tym czasie ludzie zazwyczaj gromadzą się wokół trumny i modlą się za bliską osobę lub żegnają się z nią po raz ostatni, zanim zostanie ona pochowana lub skremowana. Potem następuje pożegnanie, a następnie pochówek lub kremacja zwłok (jeśli nie zostały one jeszcze wykonane).

Pogrzeb w Krakowie można zorganizować w domu pogrzebowym lub krematorium

W Polsce pogrzeb odbywa się zazwyczaj w kościele, w którym chcesz zostać pochowany lub skremowany. Oprócz księdza i jego pomocników w ceremonii mogą wziąć udział inne osoby: członkowie rodziny, przyjaciele i sąsiedzi. Nabożeństwo pogrzebowe trwa zazwyczaj około 30 minut. Po nabożeństwie odbywa się procesja z trumną, a żałobnicy opuszczają kościół. Jeśli chcesz zostać pochowany, to po wyjściu z kościoła trumna jest zabierana na cmentarz i tam chowana z zachowaniem wszelkich ceremonii. Na życzenie istnieje także możliwość przeniesienia zwłok w inne miejsce.

Jeśli chcesz, aby Twoje prochy zostały skremowane i rozsypane w innym miejscu niż grób, po wyjściu z kościoła trumna zostanie przewieziona do krematorium, gdzie zostanie poddana kremacji zgodnie z Twoim życzeniem (przez otwarcie lub zamknięcie wieka). Prochy zostaną zwrócone rodzinie w specjalnych urnach lub workach tylko na jej życzenie.

Nabożeństwo żałobne to bardzo ważna uroczystość w życiu każdego człowieka, ale szczególnie w życiu tych, którzy pozostają w żałobie po swoich bliskich. Jest to wydarzenie, z którym trudno jest sobie poradzić samemu, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, co trzeba zrobić i jak zorganizować pogrzeb.

Kremacja prochów lub urny

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, czy prochy mają zostać poddane kremacji, czy złożone w urnie. Jeśli planujesz pochówek religijny, kremacja nie jest dozwolona. W takim przypadku szczątki można pochować jedynie na cmentarzu. Dokonując wyboru między kremacją a pochówkiem, należy rozważyć, co najbardziej odpowiada członkom rodziny. Jeśli przed śmiercią zmarły nie miał żadnych szczególnych życzeń, wybór kremacji zamiast pochówku może być łatwiejszy dla wszystkich zainteresowanych.

Jeśli zmarły jasno wyraził swoje życzenia przed śmiercią (na przykład mówiąc, że chce być pochowany), nie byłoby właściwe, aby ktokolwiek inny w rodzinie unieważnił te życzenia po jego śmierci. Może to powodować napięcia w rodzinie, jeśli niektóre osoby są przekonane, że zmarły powinien zostać pochowany, podczas gdy inne chcą, aby został skremowany.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama