Nowy numer 17/2024 Archiwum

Studenci budują szkołę w Tanzanii

Kraków. Krakowscy studenci zbierają pieniądze na budowę ośrodka „Maximilian Education Centre” w Tanzanii w Afryce. Za kilka miesięcy pierwsza grupa Polaków poleci, by pomóc w budowie na miejscu.

– W ciągu 9 lat powstanie dwupiętrowy budynek, z 17 klasami, pomieszczeniami biurowymi i zapleczem sanitarnym. Ośrodek umożliwi naszym afrykańskim przyjaciołom naukę w lepszych warunkach, a niektórym z nich naukę w ogóle – powiedział dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Badań nad Cywilizacjami, Krzysztof Gurba.

Projekt budowy szkoły jest pomysłem ojców franciszkanów, a studenci z Krakowa chcą go wesprzeć finansowo. Akcję koordynuje Instytut Badań nad Cywilizacjami, który działa przy Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

Koszty realizacji projektu, jak na skalę przedsięwzięcia, wcale nie są duże. Szacuje się, że budowa ośrodka będzie kosztowała około 300 tysięcy złotych. Połowę kwoty obiecały pokryć lokalne władze Tanzanii.

Na razie grupa zapaleńców liczy kilkadziesiąt osób, ale rekrutacja dopiero się rozpoczęła. Pomagać będzie można w dwojaki sposób. Część wolontariuszy będzie zbierała fundusze w Polsce, a część będzie pracowała fizycznie w Tanzanii, budując ośrodek. Ci ostatni będą musieli pokryć część kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w Tanzanii.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka