Nowy numer 17/2024 Archiwum

Chce pan mówić z szefem?

O motywach promocji filmu „Piła IV” z wykorzystaniem drastycznych obrazów zapytaliśmy Danutę Twardoch, szefową Działu Promocji firmy Kino Świat, dystrybutora filmu

Jarosław Dudała: Czy plakat do filmu „Piła IV” to Państwa projekt, czy plakat z USA?
Danuta Twardoch: – Ze Stanów Zjednoczonych.

Czy Państwo mogą zdecydować o jego zastąpieniu jakimś innym?
– Niezupełnie. Taki plakat obowiązuje na całym świecie. Musielibyśmy mieć bardzo wyraźne sugestie od społeczeństwa, że tego nie akceptuje. A w czym jest problem?

Znany mim Ireneusz Krosny w tekście przysłanym do naszej redakcji pyta, co powiedzieć przedszkolakom, pytającym, co się stało temu panu na plakacie i czy go to boli?
– Przy jednej z poprzednich części tego filmu zdarzyły się pojedyncze reakcje (negatywne – przyp. JD). Ale wokół nas jest tyle przemocy, w mediach i dookoła, że to jest problem współczesnych rodziców, że muszą sobie z tym radzić. To nie jest problem jednego plakatu do jednego filmu.

Ale Pani nie musi uczestniczyć w otaczaniu przemocą dzieci czy innych odbiorców.
– W jakim sensie mogę nie uczestniczyć? Mogę odmówić wykonania pracy?

Może Pani używać innych plakatów, mniej drastycznych.
– Chciałby pan porozmawiać z właścicielem firmy? Albo dyrektorem artystycznym?

Bardzo chętnie.

Postscriptum:
Gdy dziennikarz „Gościa Nie- dzielnego” próbował następnie skontaktować się z dyrektorem generalnym firmy Kino Świat Kingą Jakubowską (która, według informacji Danuty Twardoch, jest także współwłaścicielem firmy Kino Świat) oraz dyrektorem artystycznym Marcinem Piaseckim, byli oni dla niego nieuchwytni.

A co na to prawo?
Według polskiego prawa, jednym z czynów nieuczciwej konkurencji jest reklama uchybiająca godności człowieka. W literaturze prawniczej uznaje się za nią m.in. przekazy reklamowe odwołujące się do zadawania cierpień lub tortur człowiekowi.
Z żądaniami zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia ich skutków oraz zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny, związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony – może wystąpić Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy