Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ptak gigant

Od 5 do 10 mln lat temu nad Ameryką Południową latały ptaki o rozpiętości skrzydeł wynoszącej dużo ponad 5 metrów. Szkielet takiego ptaka odkryto na terenie Chile. O sprawie pisze „Journal of Vertebrate Paleontology”.

Szkielet Pelagornis chilensis, zdaniem naukowców z Museo Nacional de Historia Natural w Chile, jest w doskonałym stanie – kompletny aż w 70 proc. Naukowców szczególnie cieszy to, że zachowały się delikatne skrzydła. Konstrukcja dzioba jasno ma wskazywać, że ptak żywił się rybami żyjącymi w oceanie. Polował na nie z powietrza.

Naukowcy zastanawiają się, jak ten praptak latał. Wydaje się, że przy tak dużych rozmiarach skrzydeł raczej szybował. Wykorzystywał przy tym prądy ciepłego powietrza, jakie pojawiają się nad skałami. Z konstrukcji skrzydeł wynika, że prehistoryczny ptak nie potrafił machać skrzydłami jak większość dzisiaj żyjących ptaków.

Badacze zwracają uwagę, że znaleziony szkielet podobny jest do szkieletu o wiele mniejszych albatrosów. Dokładna analiza dzisiaj żyjących ptaków może pomóc w zrozumieniu tego, jak żył ptak gigant sprzed wielu milionów lat.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy