Nowy numer 19/2024 Archiwum

Sport czy technologia

Do niedawna pływacy usuwali zbędne owłosienie, by szybciej pływać. W Pekinie zadebiutują na olimpiadzie pływacy w strojach z długimi rękawami i długimi nogawkami.

Samo trenowanie to nie wszystko. Rekordy bije dzisiaj nie tyle człowiek, albo nie tylko człowiek, ale także (przede wszystkim?) technologia. Nie tylko w wyścigach Formuły 1, ale także w pływaniu. Brytyjska firma Speedo wypuściła na rynek supernowoczesny strój pływacki nazwany Speedo LZR. To rewolucja. Naukowcy i inżynierowie dali pływakom drugą skórę. Znacznie lepszą niż ta naturalna. Strój modeluje także sylwetkę zawodnika. Jakie są efekty? Tylko w tym roku w Speedo LZR pobito 47 z 51 rekordów świata.

Fizyka czy dobry marketing
Na sprawę można spojrzeć z dwóch stron. Być może stroje Speedo LZR są tak dobre, że wygrywają w nich nawet przeciętniacy. Może za ich sukcesem stoi technologia i fizyka. Może być jednak i tak, że dobrą robotę wykonał dział marketingu firmy i w pierwszym rzędzie rozdał swój nowy produkt tym, którzy w tym sezonie są najlepsi. Statystyka robi swoje. W świat poszła wiadomość, że bez Speedo LZR nie da się wygrać wyścigu. Doszło do niespotykanej wcześniej sytuacji, w której całe federacje pływackie (pod wpływem nacisków swoich sportowców) na kilka dni przed rozpoczęciem olimpiady zrywają kontrakty ze swoimi dotychczasowymi sponsorami tylko po to, by pływać w strojach Speedo. Płacą za to surowe kary, ale – wiadomo – bez Speedo LZR nie wrócą z medalami. To swoją drogą smutne, że w całej rywalizacji ważniejszy staje się strój niż kondycja sportowca. No więc gdzie leży prawda? Fizyka czy dobry marketing? Odpowiedź: i jedno, i drugie.

Fizyka
Stroje Speedo LZR są szyte – dosłownie – przy użyciu technologii kosmicznych. Właściwie słowo „szyte” tutaj nie pasuje. Raczej klejone czy zgrzewane. Poszczególne części stroju są łączone ze sobą tak, że nie sposób znaleźć szwu czy nawet najmniejszej wypukłości na materiale. Oczywiście za wyjątkiem wypukłości ściśle zaplanowanych, obliczonych przez komputer na podstawie dokładnej analizy z tunelu hydrodynamicznego. Nawet zamek błyskawiczny znajdujący się na plecach wszywano w specjalny sposób. Konsultantem technicznym projektu była amerykańska agencja kosmiczna NASA. To wspólnie z agencją firma Speedo zaprojektowała unikatowy materiał LZR Pulse. Wygląda jak guma, ale jest bardzo lekki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy