Zadanie na Wielki Tydzień

W liturgii Niedzieli Palmowej przeżywamy dziwne połączenie radości i smutku. Najpierw wspominamy uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy, wśród wiwatów, okrzyków i gestów radości, a zaraz potem, w czasie Mszy św., czytany jest opis męki Jezusa. W jednej chwili znika radość.

Liturgia wprowadza nas w atmosferę nadchodzących dni. W czasie Triduum Paschalnego również towarzyszyć nam będzie smutek z powodu męki i śmierci Jezusa, ale i radość, „bo z tej śmierci życie tryska” – Chrystus przecież zmartwychwstał.

To znaczy, że krzyża nie wolno oddzielać od zmartwychwstania. Zostaliśmy zbawieni przez krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa. Nie wolno zatrzymać się na adoracji krzyża i opłakiwaniu śmierci Jezusa. Trzeba koniecznie stanąć przy Jego pustym grobie.

Triduum Paschalne to jedno wielkie święto, w czasie którego przeżywamy przejście Jezusa ze śmierci do życia i nasze przejście z niewoli grzechu (śmierci duchowej) do życia odnowionego przez łaskę. Tak naprawdę to od samego początku bardzo radosne święto. Przekonuje o tym Andrzej Macura, który komentuje liturgię Triduum Paschalnego (str. 20–24).

Warto dobrze przeżyć te dni, by Poranek Zmartwychwstania prócz święconego jajka przyniósł radość, że życie tu i teraz to dopiero przedsmak tego, co nas czeka na progu wieczności. A przeżyć dobrze, znaczy wcześniej skończyć domowe porządki i przygotowywanie świątecznych potraw, to post, a przede wszystkim udział w liturgii Triduum Paschalnego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wiesława Dąbrowska-Macura, sekretarz redakcji