Nowy numer 26/2022 Archiwum

Norwegia, Dania i Islandia udzielą Szwecji i Finlandii gwarancji bezpieczeństwa

Norwegia, Dania i Islandia są gotowe udzielić pomocy Szwecji i Finlandii wszelkimi niezbędnymi środkami, jeśli zostaną one zaatakowane zanim staną się formalnie członkami NATO - ogłosili w poniedziałek we wspólnym komunikacie premierzy trzech nordyckich krajów.

Rząd Szwecji podjął w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego do NATO. W niedzielę podobne stanowisko przyjęły władze Finlandii.

Premier Norwegii Jonas Gahr Store nazwał to "historyczną" chwilą i zapewnił, że Norwegia, Dania i Islandia bardzo szybko ratyfikują przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, gdyż kraje te "już spełniają kryteria sojuszu wojskowego". "Ich członkostwo wzmocni bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił Store.

Szef norweskiego rządu przypomniał, że siły zbrojne Norwegii oraz Danii od wielu lat współpracują ze Szwecją i Finlandią jako krajami partnerskimi NATO. Według premiera Norwegii oba kraje wniosły już duży wkład w Sojusz.

Islandia jest członkiem NATO, nie posiada własnej armii, lecz niewielką jednostkę na wypadek sytuacji kryzysowych, która już brała udział w misjach pokojowych.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama