Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Długa droga do Norymbergi

Trybunał w Hadze w ciągu całej swojej historii skazał tylko trzy osoby. Czy oprawców z Buczy nie da się postawić przed sądem?

Mieszczący się w Hadze Międzynarodowy Trybunał Karny prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnianych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie. Wniosek w tej sprawie złożyło 39 krajów. Osobny pozew skierowały władze w Kijowie. Oprócz tego, zgodnie z zasadą tzw. uniwersalnej jurysdykcji, poszczególne kraje mogą na własną rękę ścigać sprawców najcięższych przestępstw popełnianych na wojnie. Polska prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące zbrodni wojny napastniczej dokonanej przez Rosję. Jak tłumaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, nasze organy ścigania mają dokumentować zdarzenia, którymi w przyszłości zajmie się międzynarodowy wymiar sprawiedliwości. Także Unia Europejska stworzyła wspólnie z Ukrainą zespół dochodzeniowo-śledczy, zbierający informacje o zbrodniach. Jego praca ma być skoordynowana z działaniami MTK.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora