Kwiatki św. Franciszka, czyli radość wiary 

Każdy z epizodów filmu Roberto Rosselliniego „Franciszek, kuglarz boży” jest wyrazem zaufania Bogu.   

Aż trudno uwierzyć, że twórcą tego oryginalnego arcydzieła filmu religijnego był człowiek niewierzący. Rossellini podjął się niemożliwego, ale uwieńczonego powodzeniem zadania przełożenia na ekran „Kwiatków św. Franciszka”. Swój nakręcony w 1949 roku film rozpoczyna „Pieśnią słoneczną” świętego, który wraz z braćmi wraca właśnie z Rzymu, gdzie uzyskał dla swojej wspólnoty akceptację papieża. Następnie oglądamy jedenaście wybranych z „Kwiatków” epizodów. Bije z nich, podobna jak z oryginału literackiego, radość wiary.
Każdy z epizodów jest świadectwem ufności, że wystarczy pamiętać o Bogu, aby na drodze życia zwalczać siebie dla innych, dla miłości. Nie brakuje tu akcentów humorystycznych, które tylko podkreślają dziecięcą prostotę opowieści. Taki jest kapitalny, rozegrany właściwie bez słów, epizod „pojedynku” brata Jałowca z oblegającym Viterbo tyranem Mikołajem. 

Rossellini swoim filmem akcentuje potrzebę prostego, zgodnego z ewangelicznym przesłaniem życia. Życia w pokoju, odrzucenia przemocy, ubóstwa i pogodnego znoszenia trudności zawsze mając zaufanie w Panu. Reżyserowi doskonale udało się przekazać w filmie ducha franciszkańskiej nauki. Widać, że był nią zafascynowany. Znakomicie też uchwycił myślowy klimat średniowiecznych Włoch. 
W filmie, z dwoma wyjątkami, wystąpili aktorzy niezawodowi, autentyczni franciszkanie z klasztoru koło Salerno. W roli tytułowej wystąpił zakonnik – Nazario Gerardi.  Starego, nieco postrzelonego Giovanniego zagrał Peparualo, autentyczny żebrak. Warto zwrócić uwagę na scenę końcową, w której współbracia Franciszka kręcą się dookoła, a następnie padają na ziemię. Kierunek upadku wskazuje gdzie każdy z nich ma się udać, by nieść Ewangelię w świat. 

Film miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji w 1950 roku. W roku 1995, w stulecie narodzin kina, klasyczny film Rosselliniego znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych o szczególnych wartościach religijnych i artystycznych. Można go obejrzeć na portalu vod.tvp.pl. 

Franciszek, kuglarz boży, reż. Roberto Rossellini,  wyk.: Gianfranco Bellini (narracja),  Aldo Fabrizi (Mikołaj, wladca Viterbo), Giovanni il Sempliciotto (Severino Pisacane), Severino Pisacane (o. Ginapro), Nazario Gerardi (św. Franciszek),  Arabella Lemaitre (św. Klara), Włochy, 1949  
 


 

« 1 »

Edward Kabiesz