Wznowiono ukraińsko-rosyjskie rozmowy pokojowe

Negocjacje pokojowe z Rosją zostały wznowione w formule online - przekazał w piątek wczesnym popołudniem doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Reutera. Poprzednia runda rozmów miała miejsce 29 marca w Stambule w Turcji.

"Podpisanie ukraińsko-rosyjskiej umowy pokojowej będzie możliwe tylko w przypadku wycofania się sił rosyjskich na pozycje zajmowane 23 lutego, czyli przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę" - oznajmił 30 marca główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

Za najtrudniejsze Arachamija uznał kwestie zajętych przez Rosję jeszcze przed 24 lutego Krymu oraz części obwodów ługańskiego i donieckiego, co jeszcze nie było omawiane podczas dwustronnych rozmów. Negocjator podkreślił, że wojska rosyjskie powinny także opuścić południowe tereny obwodu chersońskiego, a więc tzw. korytarz lądowy prowadzący na Krym.

31 marca prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zadeklarował, że Ankara jest gotowa zorganizować rozmowy prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina, a także zostać jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy w ramach przyszłego porozumienia pokojowego.

Rozmowy Ukrainy z Rosją rozpoczęły się 28 lutego, w piątym dniu rosyjskiej inwazji. Dotychczas negocjacje były przeprowadzane na terytorium Białorusi w pobliżu granic z Polską i Ukrainą, w Turcji, a także w formacie online. W skład ukraińskiej delegacji wchodzą m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow i doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Na czele delegacji z Rosji stoi doradca szefa państwa Władimir Miedinski.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

« 1 »