Nowy numer 17/2024 Archiwum

Droga do schizmy?

Pan Jezus mówi: „Jam zwyciężył świat”. Katolicy w Niemczech mówią: „Dopasujmy się do świata”.

W piątek 5 lutego br. we Frankfurcie nad Menem ponad dwustu uczestników zgromadzenia plenarnego Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech opowiedziało się za wyświęcaniem kobiet na kapłanów. Prawie wszyscy zebrani domagali się też zmiany postrzegania przez Kościół kwestii homoseksualizmu i antykoncepcji. Ich zdaniem Kościół powinien zrezygnować ze swego „przywiązania do pewnych metod antykoncepcji” (w ten sposób nazwali naturalne metody planowania poczęć) i uznać za moralne także takie środki jak prezerwatywy i pigułki. Znaczna liczba członków zgromadzenia uznała, że kościelna moralność seksualna jest anachroniczna i nie przystaje do realiów życia wielu wierzących. Wśród tekstów, nad którymi debatowano, znalazło się wezwanie papieża do „nowej oceny homoseksualizmu”. Ocena ta miałaby jakoby wynikać ze współczesnej wiedzy naukowej na ten temat. Autorzy tego projektu oczekują, że Kościół przestanie nazywać grzechem aktywność seksualną osób tej samej płci.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka