Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pentagon: Nie wspieramy przekazania dodatkowych myśliwców Ukrainie, uważamy to za ryzykowne

"Uważamy, że dostarczenie dodatkowych myśliwców daje niewielki wzrost zdolności wojskowych przy wysokim ryzyku".

Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, że USA nie wspierają przekazania dodatkowych samolotów Ukrainie i nie chcą ich mieć w swojej dyspozycji - powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że USA uważają, iż MiG-i nie zwiększą znacząco ukraińskich zdolności, a ich przekazanie może być poczytane przez Rosję za eskalację.

Kirby stwierdził, że Austin podziękował Polsce za jej propozycję w sprawie przekazania myśliwców i wyraził chęć dalszej współpracy przy wspieraniu ukraińskich sił zbrojnych. Dodał, że istnieje wiele lepszych alternatyw, w tym m.in. broń przeciwlotnicza i przeciwpancerna, z której Ukraińcy czynią dobry użytek.

"Uważamy, że dostarczenie dodatkowych myśliwców daje niewielki wzrost zdolności wojskowych przy wysokim ryzyku" - powiedział rzecznik. Dodał, że Austin przekazał to również w rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

Jak wyjaśnił rzecznik, przekazanie myśliwców nie przyniosłoby wielkich pożytków ukraińskim siłom z trzech powodów. Pierwszy to fakt, że Rosja w ograniczony sposób korzysta ze swoich sił lotniczych wobec wysokiej skuteczności ukraińskich systemów obrony powietrznej, dzięki którym Rosja nie uzyskała dominacji w powietrzu. Drugi to taki, że Ukraina wciąż posiada kilka eskadr w pełni sprawnych samolotów i dodanie polskich MiG-ów nie zwiększy znacząco zdolności. Po trzecie - jak mówił Kirby - amerykańskie służby wywiadowcze oceniają, że przekazanie myśliwców Ukrainie mogłoby błędnie zostać odczytane przez Rosję za krok eskalacyjny.

Wcześniej przedstawiciel Pentagonu mówił też, że choć ukraińskie siły powietrzne funkcjonują i prowadzą operacje, to ich działania są ograniczane ze względu na to, że zasięg rosyjskich systemów przeciwlotniczych pokrywa niemal cały kraj.

Rzecznik zaznaczył, że odpowiedź ta dotyczy polskiej propozycji przekazania MiG-ów-29 USA i nie oznacza, że Ameryka będzie przeciwko ewentualnej decyzji innych państw, by przekazać samoloty Ukrainie.

Kirby odniósł się też podczas briefingu prasowego do rozmieszczenia w Polsce dwóch baterii systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Zapytany przez PAP o charakter rozmieszczenia, odpowiedział, że jest to misja tymczasowa i oczekuje, że "w pewnym punkcie" baterie wrócą do Niemiec, skąd zostały przesunięte. Dodał też, że decyzja o rozmieszczeniu Patriotów - na wniosek Polski - nie miała związku z żadnym pojedynczym czy konkretnym zagrożeniem dla terytorium NATO.

Rzecznik resortu obrony podkreślił też, że USA doceniają "wspaniałą" współpracę z Polską i w superlatywach wyrażał się na temat polskiej postawy wobec napływu ponad miliona uchodźców z Ukrainy.

"Polskie władze i Polacy są po prostu wspaniali, absolutnie spektakularni" - powiedział Kirby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama