Nowy numer 49/2023 Archiwum

Burmistrz Jarocina o czworaczkach z Wilkowyi: to ogromne wyzwanie dla rodziców, trzeba im pomóc

Nie zdarzyło się jeszcze, żeby czworaczki urodziły się w naszej gminie. Dla rodziców to ogromne wyzwanie – powiedział w poniedziałek PAP burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Jak dodał, wspólnie z sołtyską Wilkowyi planują spotkanie z jednym z rodziców, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób można im pomóc. "Chcemy im wspomóc i sprezentować coś, co rzeczywiście im się przyda, bo czwórka dzieci to ogromne wyzwanie" – powiedział.

Antonina, Basia, Gabrysia i Szymon urodzili się w minioną sobotę w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Waga urodzeniowa dzieci wynosiła od 1245 do 1860 g.

Ich rodzicami są 28-letnia Izabela i 30-letni Błażej z Wilkowyi k. Jarocina. "Bóg nam tak dał, kochamy się, więc jesteśmy szczęśliwi. Moja żona to dzielna kobieta" – powiedział w rozmowie z PAP p. Błażej.

P. Izabela dopiero przy porodzie dowiedziała się, że urodziła też czwarte dziecko. "Lekarka przyjmująca poród po wyjęciu trzeciego powiedziała do żony, że jeszcze ktoś do niej macha z brzuszka. To był szok, niedowierzanie i mnóstwo pytań - jak to możliwe, skoro nikt wcześniej o tym nie mówił" – powiedział ojciec czworaczków.

Brak informacji o czwartym dziecku spowodował, że małżonkowie przygotowali wyprawkę tylko dla trojga. "Bujaczki, nosidełka i wózek przygotowaliśmy z wiedzą o trójce maluchów. Samochód wymieniliśmy na używany siedmioosobowy, a teraz trzeba będzie szybko poszukać dziewięcioosobowego. Musi być przecież miejsce do zamontowania stelaży do wózków; przy wyjeździe musi być ktoś do pomocy" – wylicza ojciec czworaczków.

Małżonkowie widzieli dzieci tylko na zdjęciach zrobionych maluszkom przez pielęgniarkę. "To wspaniałe uczucie, trudno je opisać. Wielkie szczęście ale też jakieś obawy, czy damy radę" – wyznał mężczyzna.

U kobiety stwierdzono po porodzie koronawirusa, więc nie może zbliżać się do dzieci. Noworodki przebywają w inkubatorach z uwagi na to, że urodziły się w 31 tygodniu ciąży.

Utrzymaniem rodziny zajmie się p. Błażej, który pracuje w zakładzie oczyszczania miasta. Mieszkają z rodzicami kobiety. "W tym celu wyremontowaliśmy poddasze" - powiedział.

Burmistrz Jarocina powiedział, że urząd zastanawia się także nad wprowadzenie programu na rzecz wieloraczków.

W stolicy wielkopolski rodzice, którym podczas jednego porodu urodziło się troje lub więcej dzieci, mają do dyspozycji program pn. Poznańskie Świadczenia na Rzecz Wieloraczków. Wysokość świadczenia wynosi 1000 zł rocznie na każde dziecko z wieloraczków do ukończenia przez nie nawet 24. roku życia.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama