Nowy numer 47/2023 Archiwum

Dużo nowych zakażeń. Minister zdrowia wprowadza nowe regulacje

Dziś zarejestrowano ponad 30 tys. nowych przypadków COVID. - Scenariusz, który się realizuje, jest niebezpieczny - mówi minister zdrowia.

Ministerstwo zdrowia ogłosiło, że dziś zarejestrowano 30 586 nowych zakażeń, 375 osób zmarło. -  "Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia" – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie szef resortu zdrowia. "Dzisiejszy wynik to 30 586 nowych zakażeń. To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali, mówię o ostatniej fali jesiennej. Tam maksymalne wyniki dotyczące infekcji były poniżej 30 tys." – wskazał. "Omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc. Ten 20-procentowy udział oznacza ogromną dynamikę wzrostów zakażeń. Sytuacja jest dramatyczna" - podkreślił. 

"Z tygodnia na tydzień podwaja się liczba infekcji; dynamicznie rośnie liczba zleceń na badania w POZ. W przyszłym tygodniu liczba zakażeń może wynieść nawet powyżej 50 tysięcy" – podkreślił minister.

"To samo miało miejsce wczoraj - wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tys. w stosunku do 11 tys. z tygodnia poprzedniego - to też jest praktycznie podwojenie. I dzisiaj te 30 tys. w stosunku do 16 tys. 200 w zeszłym tygodniu - to jest wzrost dokładnie o 90 proc. W przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tys. Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej"  - stwierdził. 

W ocenie Niedzielskiego, "ta sytuacja pokazuje, jak ważnym i krytycznym zagadnieniem jest ustawa, która jest w tej chwili procedowana w Sejmie". Wyjaśnił, że "ta ustawa daje pozbawione wątpliwości podstawy do tego, aby egzekwować restrykcje, które w tej chwili mają miejsce". "Chodzi tutaj o powszechne stosowanie certyfikatu covidowego" – podkreślił.

W związku z dużą liczbą zakażeń ministerstwo nałożyło obwiązek przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej, w najbliższych dniach ma się pojawić rozporządzenie w tej sprawie. Minister zaapelował też do wszystkich pracodawców, aby w miarę możliwości praca zdalna stała się znowu standardem. 

"Musimy wracać do ścisłego przestrzegania reżimu DDM, czyli stosowania przede wszystkim maseczek, zachowywania dystansu, zwiększonej częstotliwości dezynfekcji rąk" - przypomniał minister.

Niedzielski zaznaczył, że patrząc na politykę walki z epidemią w innych krajach, widać "odejście od czegoż, co nazywane jest lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynika testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie".

"Myślę, że w ogóle lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach" – stwierdził.

Poinformował, że planowane jest pójście "w kierunku certyfikatów"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama