Nowy numer 17/2024 Archiwum

Hamburczyk

Rządząca w Niemczech koalicja łączy cele i wrażliwość trzech środowisk: socjaldemokratów, liberałów i ekologów. W tym układzie kluczową postacią jest Olaf Scholz. Będzie kanclerzem przełomu czy kontynuacji? Jest to pytanie ważne nie tylko dla Niemców.

Nowy kanclerz Niemiec to jeden z najbardziej doświadczonych polityków w tym kraju. Zajmował eksponowane stanowiska najpierw jako federalny minister pracy, później jako pierwszy burmistrz Hamburga. W 2018 roku objął w rządzie koalicji chadecko-socjaldemokratycznej stanowisko federalnego ministra finansów i wicekanclerza. To on zdecydował o wpompowaniu w niemiecką gospodarkę miliardów euro w czasie kryzysu pandemicznego, przekonując kolegów z rządu, że jedynie w ten sposób uda się uratować miejsca pracy i utrzymać socjalne bezpieczeństwo milionów obywateli. Państwo niemieckie zadłużyło się na kwotę blisko 400 mld euro. W kraju, gdzie obowiązek przestrzegania równowagi budżetowej jest zapisany w konstytucji, jest to zjawisko niezwykłe. Na czas pandemii został on jednak zawieszony. Odpowiadając na krytykę, Scholz zapewniał, że dzięki temu posunięciu społeczeństwo nie będzie odczuwać najbardziej drastycznych konsekwencji pandemii, a gospodarka niemiecka zdoła w ciągu dekady odrobić straty, jak zrobiła to po kryzysie z lat 2008/2009.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego