Nowy numer 21/2022 Archiwum

Król otworzy, a kard. Tagle poświęci katolicką katedrę w Bahrajnie

Już za kilkanaście dni swe podwoje otworzy katolicka katedra w Bahrajnie. Nosi ona wezwanie Matki Bożej Arabskiej. Jest siedzibą wikariusza apostolskiego Arabii Północnej.

Na 9 grudnia zaplanowano inaugurację świątyni przez króla Hamada. Dzień później jej poświęcenia dokona kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Katedra powstała na terenie podarowanym w 2013 r. Kościołowi przez monarchę. Kamień węgielny wmurowano w 2018 r. Świątynię, która pomieści 2300 wiernych, wzniesiono w Awali, w środkowej części kraju, 20 km od stołecznej Manamy. Oprócz miejsca kultu, powstały tam także: kuria biskupia, dom dla gości oraz ośrodek formacji duszpasterskiej.

Liczbę katolików w Królestwie Bahrajnu oblicza się na około 100 tys. Choć oficjalną religią jest tam islam i obowiązuje prawo szariatu, to Kościół cieszy się wolnością wyznania.

Wikariat apostolski Arabii Północnej zajmuje powierzchnię prawie 2,2 mln km kw. i obejmuje Kuwejt, Bahrajn, Katar i Arabię Saudyjską. Zarówno w Katarze jak i w Kuwejcie jest po około 300 tys. katolików, a w Arabii Saudyjskiej 1,5 miliona. Katolicy, w tym również 60 księży wikariatu, są cudzoziemcami.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama