Nowy numer 47/2021 Archiwum

Słowacki rząd przeprosił za nielegalną sterylizację kobiet romskich

Po prawie 20 latach od rozpoczęcia dyskusji ws. nielegalnego sterylizowania romskich kobiet rząd premiera Słowacji Eduarda Hegera przeprosił w środę za łamanie ich praw. W latach 1966-1989 i 1990-2004 Romki sterylizowano bez ich wiedzy podczas pobytów w szpitalach.

Rząd Słowacji uznał, że takie praktyki reżimu komunistycznego były niedopuszczalne i wyraził ubolewanie, że stosowano je także w latach późniejszych, czyli już w niezależnej Słowacji.

W rządowym komentarzu do decyzji gabinetu Hegera zwrócono uwagę, że sterylizacje często przeprowadzano po świadomym wprowadzeniu kobiet w błąd. Wiele z nich nie wiedziało, że zabieg, któremu się poddają, jest nieodwracalny.

Takie postępowanie, zdaniem rządu, jest niedopuszczalne i naruszało ono prawa i wolności człowieka oraz zasady demokracji, do których przestrzegania zobowiązała się Słowacja.

Na problem nielegalnych sterylizacji zwróciła uwagę w 2003 roku pozarządowa Poradnia Praw Obywatelskich i Praw Człowieka, ale politycy słowaccy unikali poruszania tego tematu.

Bratysława w związku ze sterylizacją kobiet romskich przegrała kilka spraw w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, który przyznał również odszkodowania ofiarom. Według szacunków organizacji pozarządowych władze powinny wypłacić odszkodowania około 200 kobietom.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama