Nowy numer 48/2021 Archiwum

Biskup nominat Jan Glapiak sakrę biskupią przyjmie 19 grudnia

Biskup nominat Jan Glapiak przyjmie sakrę biskupią 19 grudnia w katedrze poznańskiej. Głównym konsekratorem będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Episkopatu Polski.

W komunikacie przekazanym PAP podano, że konsekracja bp nominata odbędzie się w IV Niedzielę Adwentu 19 grudnia br. o godz. 15 w katedrze poznańskiej.

Głównym konsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Współkonsekratorami będą biskup kaliski Damian Bryl i poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.

Papież Franciszek 15 listopada mianował przewodniczącego referatu prawnego kurii metropolitalnej w Poznaniu ks. Jana Glapiaka biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Jako stolicę tytularną otrzymał Bisica (stolica starożytnej diecezji w Cesarstwie rzymskim w prowincji Afryka Prokonsularna wchodząca w skład metropolii kartagińskiej) - poinformowała nuncjatura apostolska.

Ks. Glapiak urodził się 26 grudnia 1959 r. w Lesznie. Pochodzi z Górki Duchownej. W latach 1978-1984 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Świecenia kapłańskie przyjął 24 maja 1984 r.

W latach 1984-1989 był wikariuszem, najpierw w parafii Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu nad Notecią a następnie w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu. W latach 1989-1993 odbył studia specjalistyczne na Uniwersytecie w Pampelunie. W 1993 r. obronił pracę doktorską w zakresie prawa kanonicznego.

W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję przewodniczącego referatu prawnego, dyscypliny sakramentów i sakramentaliów w kurii metropolitalnej w Poznaniu oraz obrońcy węzła małżeńskiego w metropolitalnym sądzie duchownym w Poznaniu. Był też delegatem arcybiskupa poznańskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży i diecezjalnym moderatorem stowarzyszenia Żywy Różaniec. Zna język hiszpański.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze