Nowy numer 13/2024 Archiwum

Klimat dla kolei

Pociągi mogą stanowić dobrą alternatywę dla transportu drogowego. Unia Europejska postuluje, aby na krótkich i średnich dystansach zastąpiły też samoloty. Czy to dobry pomysł?

Odległość około 70 km, dzielącą Wiedeń i Bratysławę, można pokonać w nieco ponad godzinę. Wystarczy wsiąść do pociągu, który odjeżdża z dworca Wien Hauptbahnhof i zatrzymuje się przy Bratislava hlavná stanica. Na początku listopada br. Ursula von der Leyen wybrała jednak prywatny odrzutowiec, który podczas trwającego 19 minut lotu wyemitował 1130 kg CO2 do atmosfery. Na ironię zakrawa fakt, że do tego zdarzenia doszło w trakcie Europejskiego Roku Kolei. Paradoksalnie to właśnie dzięki wpadce szefowej KE wiele osób dowiedziało się o tej inicjatywie. Jej celem jest promocja IV pakietu kolejowego, który ma doprowadzić do stworzenia spójnej i funkcjonalnej sieci kolejowej na naszym kontynencie. Wszystko po to, aby osiągnąć neutralność klimatyczną.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka