Nowy numer 48/2021 Archiwum

Jakie drzewko na święta dla właścicieli czworonogów? Rozważ sztuczną choinkę!

Zbliża się Boże Narodzenie, a wraz z nim dylemat, jaką choinkę na święta wybrać. Problem robi się poważny, gdy masz w domu psa, kota lub inne zwierzę o psotnym usposobieniu. W tym roku pomożemy Ci ocalić choinkę, a przede wszystkim – zadbać o bezpieczeństwo czworonoga.

Choinka w domu ze zwierzętami i związane z tym zagrożenia

Przewrócone drzewko, potłuczone bombki, obgryzione gałązki czy obsikany pień to, wbrew pozorom, najmniej groźne konsekwencje bliskiego spotkania temperamentnego zwierzaka z choinką. Największe niebezpieczeństwo grozi kotom, dla których pachnące, pełne wiszących błyskotek drzewko wygląda na znakomite pole do harców. Niektóre gatunki roślin są toksyczne dla kotów, np. cis. Z kolei żywica drzew uszkadza kocie nerki. Dlatego z choinek prawdziwych jedynie w grę wchodzi świerk, bo nie puszcza żywicy. Trzeba jednak pamiętać, że żywa choinka zrzuca igły, które zjedzone mogą przedziurawić jelita lub doprowadzić do ostrego zatrucia. Co więcej, musisz uważać, żeby kot lub pies nie wypił wody ze stojaka lub donicy, ponieważ mogą znajdować się w niej chemiczne odżywki, żywica lub toksyczne związki z nawożonej gleby.

Jaką choinkę na święta wybrać, gdy w domu znajduje się pies lub kot?

W mieszkaniach z psami lub kotami dobrze sprawdzają się choinki sztuczne. Nie gubią igieł, nie wymagają podlewania ani odżywania, nie zachęcają do znakowania terenu ani do obgryzania. Pomimo nierzadko imponujących rozmiarów, są stosunkowo lekkie, więc w razie przewrócenia nie powinny spowodować większych zniszczeń i łatwo je postawić. Nie trzeba też martwić się wydzielaniem toksycznej dla kota żywicy ani doborem bezpiecznego gatunku.

Obecnie można kupić naprawdę piękne sztuczne choinki. Jeśli drzewko ma wyglądać jak najbardziej naturalnie, warto wybrać choinkę na pniu (do kupienia już teraz na Dollo.pl). Do złudzenia przypomina ona prawdziwą roślinę. Efekt ożywienia potęgują „ośnieżone” masą perłową gałązki, igły wykonane z wysokiej jakości folii PVC oraz prawdziwe szyszki. Niektórzy właściciele czworonogów całkowicie rezygnują z tradycyjnej formy drzewek na rzecz kompozycji z korków wina czy kantówek. Dobrym pomysłem są także małe choinki sztuczne postawione na znacznej wysokości - poza zasięgiem kocich łapek.

Jakie drzewko na święta dla właścicieli czworonogów? Rozważ sztuczną choinkę!

Choinka sztuczna sosna diamentowa 220 cm

Jak dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo psa lub kota?

Upewnij się, że choinka stoi stabilnie – na solidnym stojaku, ewentualnie w donicy z ziemią. Można ją dodatkowo przymocować do ściany. Lepiej zrezygnuj z kolorowych, migoczących lampek. Żarówki i kable kuszą do zabawy, a ich przegryzienie może skończyć się dla zwierzaka tragicznie. Wybieraj ozdoby, które w razie upadku nie tłuką się, np. bombki z tworzyw sztucznych lub materiałowe, ale nie papierowe. Szelest papieru intryguje ciekawskie zwierzę! Ważny jest także rozmiar ozdób, aby nie doszło do ich połknięcia. Wśród absolutnie zakazanych dekoracji świątecznych w kocim domu znajdują się: gwiazda betlejemska, anielski włos oraz jemioła. Kuszące dla kota są wszelkie łańcuchy, wstążki i sznurki. Pamiętaj, że im bardziej stonowane będą ozdoby, tym mniejsze zainteresowanie wywołają.

Jeśli chcesz utrzymać kota z dala od drzewka, udekoruj je zawieszkami z cytrusów. Koty nie lubią tego zapachu. W sklepach kupisz też specjalne, bezpieczne dla zwierząt i roślin preparaty odstraszające. W domu z psim psotnikiem nigdy nie wieszaj na choince ozdób jadalnych, np. pierniczków. Ponadto wpuść psa do pomieszczenia z drzewkiem dopiero wtedy, gdy będzie już ono ubrane. Staraj się nie zwracać na nie uwagi. Wówczas Twój pupil prawdopodobnie też je zignoruje. I mimo błogiego, świątecznego lenistwa, nie zapominaj o długich spacerach. Zmęczony aktywnością psiak nie ma czasu ani siły na harce w domu.

Choinka sztuczna na pniu z szyszkami i efektem śniegu (180 cm)

 

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama