Nowy numer 09/2024 Archiwum

Przewodniczący KEP prosi o zbiórkę funduszy na rzecz migrantów na granicy polsko-białoruskiej

Bez względu na okoliczności przybycia migrantów potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego - napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w apelu ws. pomocy migrantom. Poprosił też o zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy.

W związku z trudną sytuacją migrantów na granicy polsko-białoruskiej, abp Gądecki wystosował specjalny apel do wiernych w Polsce przekazanym w poniedziałek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Przewodniczący KEP zwraca w nim uwagę, że Kościół w Polsce od początku kryzysu migracyjnego - "za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas diecezjalnych oraz delegata KEP ds. imigracji - świadczy w miarę swoich możliwości pomoc migrantom".

"W tym momencie realizowane jest wsparcie ośrodków dla cudzoziemców, wsparcie przygranicznych placówek Straży Granicznej, w których przebywają migranci i uchodźcy, a w parafiach przygranicznych uruchamiane są Namioty Nadziei Caritas Polska" - wskazał w apelu abp Gądecki.

Przyznając, że potrzeby wciąż rosną Przewodniczący Episkopatu zwrócił się do wiernych w Polsce oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej. Wskazał, że może się ona odbyć po wszystkich mszach św. w niedzielę 21 listopada.

Zapowiedział, że "środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone - za pośrednictwem Caritas Polska - na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".

Hierarcha przypomniał w apelu, że misją Kościoła jest w pierwszym rzędzie głoszenie Ewangelii. "W konsekwencji, gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać. Bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej obywateli, osobom potrzebującym trzeba okazać naszą solidarność" - napisał abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu poprosił również o modlitwę o pokój na wschodniej granicy Polski.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy