Nowy numer 48/2021 Archiwum

Dlaczego pasek klinowy piszczy?

Piszczący pasek klinowy to problem dość powszechny wśród kierowców. Zdarza się to często, lecz nie wolno bagatelizować owego piszczenia, ponieważ pasek klinowy pełni bardzo ważną rolę. Odpowiada m.in. za alternator, jak i pompę wodną. W momencie gdy zaczyna pracować nieprawidłowo, działanie pojazdu jest zakłócone, bo na przykład sprawność akumulatora jest znacząco obniżona. Warto pamiętać, że piszczenie paska klinowego to pierwszy krok do jego pęknięcia. A z pękniętym paskiem klinowym nie da się poruszać swoim autem.

Dlaczego pasek klinowy piszczy i co na to zaradzić? Odpowiedzi udzielił sklep EBMiA.pl oferujący ogromny wybór pasków klinowych: https://www.ebmia.pl/480-pasy-klinowe

Paski klinowe i wielorowkowe – czym się charakteryzują?

Istnieją dwa rodzaje pasków w samochodach. Są to paski klinowe oraz wielorowkowe. Pierwsze z nich stosuje się w autach starszych, zaś drugie w nowoczesnych samochodach. Różnią się one m.in. sposobem zużywania się. Paski klinowe pracują krawędziami bocznymi, co oznacza, że gdy się zużyją, konieczna jest ich wymiana. Z kolei paski wielorowkowe pracują całą swoją powierzchnią i przylegają do kół pasowych. Dzięki temu są znacznie bardziej funkcjonalne, a do tego cichsze. Bez względu na to, który typ pasków używasz, musisz pamiętać, że do ich prawidłowego działania potrzebne jest odpowiednie napięcie. Mierzy się je w połowie odległości pomiędzy kołami pasowymi. Prawidłowo napięty pasek nagnie się od 5 do 15 mm.

Piszczący pasek a wilgoć

W sytuacji, kiedy pasek jest źle napięty lub doszło do jego zużycia, będzie on piszczał podczas pracy silnika. To zjawisko można obserwować najczęściej w trakcie deszczowej pogody lub przy niskich temperaturach. Wilgoć zmniejsza bowiem właściwości tarcia, powstające pomiędzy kołem pasowym a paskiem. Zdarza się to zwykle w bardzo zużytych lub uszkodzonych mechanizmach, ale nie wyklucza się tego także w nowych samochodach.

Piszczący pasek a przegrzewający się silnik

W przypadku, gdy pasek piszczy, jego pisk będzie narastał w zależności od obciążenia mechanizmu, który napędza. W sytuacji, gdy używane są jednocześnie światła, radio i wycieraczki, może być tak, że piszczenie będzie występowało przez cały czas.

Co jeszcze może powodować piszczenie?

Warto mieć na uwadze fakt, że piszczenie nie zawsze związane jest z paskiem. Niekiedy przyczyna może leżeć w kołach pasowych. Szczególnie, jeśli są mocno wyślizgane. Kiedy zużyje się koło pasowe pompy wspomagania, pisk będzie występował przy maksymalnym skręcie kół. W takim wypadku konieczna jest wymiana paska, a także wymagane jest sprawdzenie kół pasowych. Jeśli okaże się, że są wyślizgane, należy wymienić je na nowe.

Kiedy należy wymienić paski wielorowkowe?

W przypadku pasków wielorowkowych piszczenie mogę wywoływać także ziarenka piasku lub niewielkie kamyczki, które klinują się w rowkach. Gdy tak się stanie, najlepiej od razu wymienić pasek na nowy, ponieważ jego uszkodzenie wynika z zanieczyszczeń, których nie da się usunąć w 100%.

Kiedy pasek wielorowkowy jest napięty prawidłowo, samochód będzie działał bez zarzutów, a pisk nie będzie obecny. Świetnym rozwiązaniem stosowanych w tych paskach są automatyczne napinacze, które zapewniają prawidłowy naciąg. W paskach klinowych natomiast naciąg trzeba ustawiać ręcznie, co nie jest już tak wygodne, jednak oczywiście możliwe do wykonania. Warto też pamiętać, że pasek nie powinien być napięty zbyt mocno, gdyż może się to przyczynić do szybszego zużycia.

 

Dlaczego pasek klinowy piszczy?

Części przeniesienia napędu takie jak: pasy zębate, koła łańcuchowe, koła pasowe, piasty, sprzęgła i wiele więcej znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama