Nowy numer 08/2024 Archiwum

Relikwie bł. Carlo Acutisa przekazane Jasnej Górze

Relikwie bł. Carla Acutisa zostały przekazane na Jasną Górę w pierwszą rocznicę ogłoszenia go błogosławionym. - Mamy nadzieję, że bł. Carlo Acutis będzie przykładem odwagi i wiary w Jezusa Eucharystycznego szczególnie dla młodych ludzi, zwłaszcza pielgrzymujących tu maturzystów - powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium.

10 października minął rok od beatyfikacji tego 15-letniego Włocha, który z zapałem i talentem wykorzystał internet do ewangelizacji.

- Jego planem na życie było zawsze być zjednoczonym z Jezusem. Różaniec nazwał najbardziej romantycznym spotkaniem z najcudowniejszą kobietą świata, czyli Matką Bożą, a Eucharystię „autostradą do nieba” - przypomniał o. Azariasz Hess, bernardyn, którego staraniem relikwie trafiły na Jasną Górę.

Jak zauważył o. Hess, na Jasnej Górze znajduje się wiele śladów świętych i błogosławionych, nie mogło więc zabraknąć również relikwii niezwykłego chłopca. - Jadąc po nie do Asyżu, stwierdziłem, że nie może być tak, że w naszym sanktuarium narodowym te relikwie nie zostaną złożone. Nikt nie miał wątpliwości, że powinny się tutaj znaleźć – powiedział.

Uroczystość przekazania relikwii bł. Carla Acutisa odbyła się podczas Apelu Jasnogórskiego 10 października. - To wspaniałe doświadczenie, że błogosławieni i święci nie przemijają i chodzą naszymi drogami. Po złożeniu relikwii błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego cieszymy się, że również możemy przyjąć kolejny piękny dar obecności wstawienniczej błogosławionego Carlo Acutisa – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, wyraził nadzieję, że błogosławiony będzie dla nas przykładem życia, świętości, wiary i odwagi w Chrystusa, szczególnie dla młodych ludzi.

- Chłopiec jest pięknym świadectwem dla współczesnego świata, ponieważ nade wszystko umiłował sobie Eucharystię – przypomniał ks. Mirosław Pstrągowski z Bydgoszczy, który był jednym z inicjatorów przywiezienia relikwii na Jasną Górę. Od siódmego roku życia Carlo codziennie uczestniczył w Eucharystii i cotygodniowej spowiedzi świętej.

- Głęboko wierzymy, że będzie on drogowskazem dla młodego pokolenia – zaznaczył ks. Pstrągowski.

Carlo Acutis był informatykiem, pisał programy komputerowe, tworzył strony internetowe. - Widział w internecie narzędzie ewangelizacji. Wiedział, że jest to niesamowita przestrzeń, że dzięki niej można dotrzeć do wielu ludzi, którzy do Kościoła nie chcą przyjść. Zdawał sobie też sprawę, że internet to są również zagrożenia i tylko od nas zależy to, co wybieramy – powiedział o. Hess.

Bł. Carlo Acutis uruchomił multimedialną stronę internetową, która jest poświęcona cudom eucharystycznym i sanktuariom maryjnym, m.in. w Częstochowien. Jego strona www.miracolieucaristici.org dziś jest prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Carlo Acutisa

Carlo zmarł w 2006 r. w wieku 15 lat na białaczkę, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Jest pochowany w Asyżu.

Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy