Nowy numer 42/2021 Archiwum

Druga grupa polskich biskupów z wizytą ad limina

Msza przy grobie Świętego Piotra w bazylice watykańskiej rozpoczęła w poniedziałek rano wizytę drugiej grupy polskich biskupów ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich. Mszę odprawił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Podczas wizyty biskupi będą odwiedzać kongregacje i inne urzędy Stolicy Apostolskiej, a na zakończenie spotkają się z papieżem Franciszkiem.

W drugiej grupie przybyli ordynariusze i biskupi pomocniczy z archidiecezji gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej.

W kazaniu podczas mszy arcybiskup Gądecki powiedział, że wizyta przy grobach Świętych Piotra i Pawła jest "okazją do wyznania wiary w jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół".

"Posługa Następcy Piotra jest związana zarówno z jednością, jak i apostolskością, a więc to ona jednoczy widzialnie Kościół wszystkich części świata i wszystkich czasów, chroniąc tym samym każdego z nas przed fałszywą autonomią, która z łatwością przeradza się w podziały wewnątrz Kościoła i może zagrozić jego niezależności" - mówił przewodniczący Episkopatu.

"Dwaj Apostołowie świadczą, że prawdziwym uczniem Chrystusa jest tylko ten, kto potrafi śmiało podjąć dla Niego utrapienia, prześladowania, a nawet męczeństwo. Obaj uczą nas tego, że kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie" - zaznaczył abp Gądecki.

Tradycyjna wizyta ad limina czterech grup polskich biskupów potrwa do końca października. Pierwsza grupa spotkała się z papieżem w piątek.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama